Bazie na drzewach, pierwsze oznaki wiosny

Wszystko wskazuje na to, że zima nie powiedziała ostatniego słowa. Całkiem przyjemna aura, z którą mieliśmy do czynienia w minionym tygodniu skończy się za parę dni. Od połowy tygodnia do Polski spłynie zimna masa powietrza z północy, a nocami chwyci mróz. Na dodatek spodziewamy się intensywnych opadów deszczu, gradu, krupy śnieżnej, a nawet śniegu.

Poniedziałek

Początek tygodnia, a zarazem drugi dzień meteorologicznej wiosny będzie ciepły, ale deszczowy. Od zachodu w głąb kraju przemieszczać się będzie strefa lokalnie dość mocnych opadów deszczu. W całej Polsce mało słońca. Rano niebo może się przecierać tylko na południu i południowym wschodzie, a dopiero w po południu od zachodu postępować będą rozpogodzenia, ale wciąż mogą pojawiać się opady przelotne. Bardzo ciepło od 7-9°C na zachodzie, północny i centrum, do 10-12°C na południu i południowym wschodzie. Uwaga na silniejsze podmuchy wiatru, na zachodzie do 65 km/h.

Wtorek

Zmiany w pogodzie zaczną się już we wtorek. W nocy z poniedziałku na wtorek przez Polskę przemknie chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie chłodniejsze powietrze. Pojawią się też opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu, lecz na białe krajobrazy nie ma co liczyć z racji mocno już nagrzanego gruntu. W ciągu dnia temperatura szybko wzrośnie 3-5°C na wschodzie, do 6°C będzie w centrum, a na zachodzie do 7°C. Będzie też sporo opadów przelotnych i to w różnej postaci, intensywność opadów może spowodować, że śnieg będzie się utrzymywać. Lokalnie przejdą burze. W całym kraju umiarkowane podmuchy wiatru do 40-55 km/h.

Środa

Środa będzie kolejnym z dniem z opadami, przeważnie krupy śnieżnej, śniegu czy małego gradu. Lokalnie na północy kraju pojawią się burze. Opady podobnie jak we wtorek mogą być intensywne i chwilowo może robić się biało. Temperatury zbliżone do tych z wtorku, od 3-4°C na północy, wchodzie i południu, do 5-7°C na zachodzie i południowym zachodzie. Wciąż silniejsze podmuchy wiatru do 40-50 km/h, a w czasie burz do 60 km/h.

Czwartek

Pod względem pogody czwartek nie będzie przyjemnym dniem. Wciąż mocniejsze podmuchy północnego i północno zachodniego wiatru, a do tego miejscami nadal pojawiać się mogą intensywne opady krupy śnieżnej czy śniegu. Lokalnie może zagrzmieć. Będzie chłodno od 3°C na północy i krańcach południowych, do około 4-6°C w pozostałych regionach.

Piątek

Wszystko wskazuje na to, że piątek będzie najchłodniejszym dniem zbliżającego się tygodnia, z temperaturami od 2-4°C na wschodzie, do 5-6°C na zachodzie. Będzie sporo opadów przelotnych, a na południowym wschodzie nie wykluczone, że pojawią się ciągłe opady śniegu. Sporo zależeć będzie od tego, jaką dokładnie trasę obierze front atmosferyczny z południa Europy. Wieczorem od zachodu do Polski wkroczy kolejna strefa z opadami, tym razem samego deszczu.

Weekend

W sobotę z zachodu przywędruje strefa z umiarkowanymi i słabymi opadami deszczu. Za frontem zacznie napływać cieplejsze powietrze z zachodu kontynentu. Na termometrach ujrzymy na ogół od 3-4°C na wschodzie i południu, do 6°C na zachodzie. W niedzielę ciepłe powietrze jeszcze wyraźniej wedrze się do Polski. Na wschodzie jeszcze 4-5°C, ale na zachodzie już do 9°C. Opady jeśli się pojawią to tylko miejscami w centrum i na północy.

Wykres temperatur:

Przechwytywanie

Przysłowie na ten tydzień:

„W marcu jak w garncu”

W dniu dzisiejszym rozpoczęła się meteorologiczna wiosna, oznacza to, że wiosnę mamy w zasadzie już za pasem i szanse na wyraźniejsze powiewy chłodu czy opadów deszczu będą coraz mniejsze. Pamiętajmy jednak, że to dopiero marzec i w pogodzie wszystko jest możliwe. Uważamy, że idealnym przysłowiem na zbliżający się tydzień będzie „W marcu jak w garncu”. Czeka nas sporo zawirowań, silnego wiatru, opadów i spadków temperatury. W nocy mróz może wynieść poniżej -5°C. Na koniec dobre wieści, około 10 marca może być nawet do 13°C na zachodzie kraju.