Opady deszczu jesienią

Kolejny tydzień października nie przyniesie znaczących zmian w pogodzie. Na pogodę w Polsce nadal będzie wpływać wyż znad Skandynawii, na obrzeżach którego tworzyć się będą fronty atmosferyczne. Docierać będzie chłodne, arktyczne powietrze.

Poniedziałek

W poniedziałek czeka nas kolejna porcja opadów deszczu, które wędrować będą z północnego wschodu. Najpóźniej opady dotrą nad krańce południowe Polski i tylko w tej części kraju wyjrzy słońce. W pozostałych regionach pochmurno oraz deszczowo przez większą część dnia. Na termometrach niskie wartości, od 5-6°C na północnym wschodzie, przez około 8-9°C w centrum, do 10-12°C miejscami na krańcach południowych.

Wtorek

Z nieprzyjemną aurą przyjdzie się nam zmierzyć we wtorek. W całym kraju spodziewamy się pochmurnej, a w południowej części również deszczowej aury. Na północy kraju pojawią się umiarkowane podmuchy wiatru. Chłodno, na ogół od 5°C do 8°C.

Środa

Bez większych zmian w pogodzie w środę. W całym kraju spodziewamy się przewagi chmur, choć nie wykluczamy, że na północy Polski pojawią się przejaśnienia. Na południu wciąż możliwe opady deszczu i to przez większą część dnia. Zimno, od 8-9°C na północy, do 5-6°C na południu. W całym kraju możliwe umiarkowane porywy wiatru.

Czwartek

Coraz więcej przejaśnień na północy, z kolei na południu pochmurnie oraz okresami deszczowo. Niskim temperaturom wciąż towarzyszyć będą nieco silniejsze porywy wiatru. W ciągu dnia temperatura wzrośnie do 9-10°C na północy, około 7-8°C termometry pokażą w centrum, a na południu ponownie 5-6°C.

Piątek

W piątek wiatr zmieni kierunek na wschodni i południowo wschodni, a to oznacza napływ łagodniejszych mas powietrza. Nie powinno też padać, jednak nadal będzie pochmurno za sprawą chmur niskich stratus, które przez większą część dnia mogą utrzymywać się nad różnymi regionami Polski. Na termometrach ujrzymy od 5-6°C na północnym wschodzie, do 10-12°C w pozostałych regionach. Tam gdzie utrzymywać się będzie stratus temperatura wzrośnie maksymalnie do 8°C.

Weekend

Ponownie chłodniej i więcej chmur wystąpi w sobotę. Dodatkowo na krańcach południowych znów może popadać deszcz. Temperatura wzrośnie od 5-6°C na północnym wschodzie, przez 7-8°C w centrum, do 9-10°C na zachodzie. W niedzielę ponownie bez opadów, ale miejscami pochmurno. Na termometrach na ogół 7-9°C, a na zachodzie do 10-12°C.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy jesień zamglona, zima zaśnieżona

Najbliższy tydzień ponownie przyniesie chłodną i niezbyt przyjemną pogodę. Wszystko wskazuje na to, że w drugiej połowie miesiąca wyż znad Skandynawii ustąpi miejsca Atlantyckim niżom, a to oznacza napływ cieplejszych mas powietrza z południa kontynentu.