Słoneczna i ciepła pogoda w górach

Kończący się tydzień przyniósł nam falę upałów, która stała się naprawdę uciążliwa. Pod koniec tygodnia w niektórych miejscach padły rekordy ciepła, które były ustanawiane kilkanaście lat temu. Niestety, opadów również było bardzo mało, przez co susza w naszym kraju staje się coraz większa. Czy sytuacja ulegnie zmianie w nowym tygodniu? Wszystko wskazuje na to, że czeka nas kolejny upalny tydzień. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Poniedziałek

Początek tygodnia przyniesie odpoczynek od upałów mieszkańcom Polski północnej, gdzie spodziewamy się 25-26 stopni. Im dalej na południe tym cieplej, w centrum i na zachodzie będzie 29-30°C, na wschodzie 30-31, a na południu 33-34°C. Po południu burze mogą występować na południowym zachodzie, południu, południowym wschodzie oraz w południowej części Lubelszczyzny. Lokalnie burze mogą okazać się gwałtowne.

Wtorek

We wtorek burze wystąpią na Pomorzu Zachodnim, jednak nie powinny być silne. Ponownie najchłodniej będzie na Pomorzu, choć i tak nie będzie można tam narzekać, bo termometry pokażą 29 kresek powyżej zera. Na pozostałym obszarze temperatura będzie wahać się w granicach 32-34­°C, lokalnie na Dolnym Śląsku i Lubelszczyźnie osiągając nawet 36 stopni. Oczywiście nie trzeba dodawać, że w całym kraju będzie słonecznie. Tylko w rejonach burzowych po południu będzie się chmurzyć.

Środa

Kolejny dzień tygodnia przyniesie późnym popołudniem burze na Pomorzu, Kujawach, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku. W wielu miejscach burze mogą być gwałtowne, z silnym wiatrem do 70-80 km/h, gradem o średnicy 2-3 cm i ulewnym deszczem. Słabo chmurzyć może się chmurzyć jeszcze na wschodzie, ale nie będzie tam padać. Na pozostałym obszarze pogodnie. Znów będzie upalnie. Chłodniej tylko na Pomorzu Zachodnim, gdzie spodziewamy się 26-27 stopni. Na pozostałym obszarze upał w granicach 33-35°C. Nie wykluczamy, że lokalnie będzie 1-2 stopnie cieplej.

Czwartek

Czwartek ze względu na bardzo wysoki poziom kondensacji z uniesienia nie przyniesie burz, więc niemal w całym kraju będzie pogodnie. Słabo chmurzyć się może na wschodzie i w centrum. Północ kraju ponownie odetchnie od upału, tam będzie 27-28°C. Na Kujawach i na zachodzie słupki rtęci wskażą 30-31 stopni, a na pozostałym obszarze znów będzie bardzo upalnie, bowiem temperatury osiągną ponownie 34-35°C, a lokalnie możliwe, że nawet 1-2 stopnie więcej.

Piątek

W przeddzień weekendu od upałów ponownie odpocznie północ kraju, gdzie spodziewamy się 25-27 stopni. Im dalej na południe, tym cieplej i tak na wschodzie, w centrum, na południu oraz na zachodzie znów będzie najcieplej, na ogół 33-34­°C. Burz spodziewamy się w pasie od Podlasia, przez Mazowsze, Kujawy, północną część Wielkopolski, po Pomorze Zachodnie. Lokalnie nie wykluczamy, że zjawiska będą gwałtowne, z silnym wiatrem, gradem oraz ulewnym deszczem. Piątek będzie generalnie pogodnym dniem, słabo chmurzyć się może tylko na południu i oczywiście tam, gdzie będą powstawały burze.

Weekend

Sobota przyniesie upał niemal w całym kraju. Chłodniej będzie tylko na krańcach północnych i północno wschodnich, gdzie będzie 28-29­°C. Na pozostałym obszarze spodziewamy się temperatur w granicach 34-36°C. Późnym popołudniem burze wystąpią na północnym wschodzie, północy  oraz zachodzie. Znów lokalnie mogą okazać się gwałtowne. W niedzielę gwałtownych burz spodziewamy się na południowym zachodzie, południu, w Wielkopolsce, na Kujawach oraz na Pomorzu. Tym razem od upału odpocznie zachód Polski, gdzie będzie 24-25­°C. W centrum słupki rtęci wskażą 29-31 stopni, a najgoręcej będzie na wschodzie, Mazowszu, Podlasiu, Warmii i Mazurach, Podkarpaciu i w Małopolsce, tam upał będzie w granicach 34-35°C. Słabo może chmurzyć się na wschodzie kraju, ale na ogół będzie pogodnie.

Wykres temperatur:

wykres tempeatur meteoserwis24.pl

Przysłowie na ten tydzień:

„Gdy na Wniebowzięcie Panny ciepło dopisuje, to ciepły i pogodny koniec lata obiecuje”

Kolejny tydzień sierpnia nie przyniesie radykalnych zmian w pogodzie. Ciągle do Polski będzie napływać gorące powietrze z południa, co zagwarantuje nam kolejne 7 prawdziwie letnich dni. Chwilami może być aż za gorąco, dlatego powtarzamy, że podczas takich upałów należy pić dużo wody, przebywać jak najmniej na słońcu i najlepiej siedzieć jak najdłużej w domu. W nowym tygodniu nie zabraknie również burz, na które także prosimy uważać, bowiem w wielu miejscach będą one gwałtowne.