Ulewa, opady deszczu i burze

Lipiec po bardzo ładnym czerwcu trochę zawodzi pod względem pogody. Na pewno nie zmieni się to w tym tygodniu, gdyż nasz kraj znajdzie się na styku mas powietrza. Przejdą groźne burze, a do tego często będzie padać. Miejscami deszczu spadnie bardzo dużo.

Poniedziałek

Poniedziałek będzie najcieplejszym dniem tygodnia. Temperatura wzrośnie od 25-26°C na północnym zachodzie, przez 28-29°C na północy i krańcach wschodnich, do 30-32°C w pozostałych regionach. Upalną pogodę przerwą gwałtowne burze, które wystąpią w większości regionów kraju. Miejscami przyniosą ulewy do 40 litrów na metr kwadratowy ziemi, silne porywy wiatru przekraczające 100 km/h oraz opady gradu do 4-5 cm. Nie wykluczamy możliwości zejścia tornada.

Wtorek

Front, który w poniedziałek przyniósł gwałtowne burze zostanie przyblokowany nad Polską przez wyż znad morza Czarnego. Upalne powietrze zostanie zepchnięte nad południowy wschód kraju, tu temperatura przekroczy 30°C. W pozostałych regionach na termometrach około 23-25°C. Ponownie spodziewamy się groźnych burz z silnym wiatrem, ulewami i gradem, które wystąpią w pasie od północnej części lubelskie, przez województwa mazowieckie, świętokrzyskie, śląskie oraz oraz częściowo łódzkie, opolskie i małopolskie.

Środa

W  środę front przesunie się nieznacznie na wschód, spychając upalne powietrze nad krańce południowo wschodnie. W tej części kraju nad może być ponad 30°C. W pozostałej części kraju chłodniej, około 22-23°C, a w strefie największych opadów do 17-18°C. Najwięcej deszczu spadnie w pasie od województwa podlaskiego po śląskie. Ponownie przejdą burze, które wystąpią na zachodzie, oraz na wschodzie, gdzie mogą okazać się gwałtowne.

Czwartek

Nadal sporo opadów w czwartek, najwięcej deszczu spadnie na południowym zachodzie oraz w południowo wschodniej ćwiartce kraju, gdzie ponownie mogą przejść groźne burze z ulewami, silnym wiatrem oraz gradem. Pomimo dużej ilości chmur i opadów ciepło, od 22-23°C na zachodzie, do 24-26°C na wschodzie.

Piątek

Nie odpoczniemy od opadów również w piątek. Opady utrzymywać się będą przez większą część dnia, najwięcej deszczu spadnie na południu oraz miejscami na wschodzie. Miejscami na zachodzie mogą przejść słabe burze. Na termometrach ujrzymy od 16-18°C w pasie największych opadów, przez 22-23°C na zachodzie, do 25-26°C na krańcach wschodnich.

Weekend

Niestety nie spodziewamy się zmian w pogodzie w weekend. W sobotę opady i niezbyt wysokie temperatury utrzymywać się będą w w centrum, na południu oraz wschodzie. Temperatura wzrośnie do około 17-19°C na północy, do 21-22°C w centrum i na południu. Niedziela również zapowiada się deszczowa oraz z lokalnymi burzami na północy kraju. Temperatura wzrośnie do wartości 18-21°C.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy lipiec z deszczem, zima będzie z wiatrem

Nadchodzący tydzień zapisze się jako bardzo deszczowy i niestety nie sprzyjający wyjazdom na wczasy i aktywny odpoczynek. Pierwsze dni tygodnia przyniosą bardzo groźne burze, które lokalnie mogą okazać się niszczycielskie. W kolejnych dniach czeka nas sporo chmur i opadów deszczu. Lokalnie sumy opadów mogą wynieść do 70-80 litrów na metr kwadratowy ziemi.