Gorąco i burzowo – tak było w minionym tygodniu. W wielu regionach padły rekordy ciepła dla tegorocznego lata, ponieważ temperatura bardzo śmiało przekraczała 34*C. Pojawiały się także groźne burze z bardzo ulewnymi opadami deszczu. Początek nadchodzącego tygodnia przyniesie burze i upały, zaś w dalszej części coraz częściej docierać będzie powietrze pochodzenia polarnomorskiego, zrobi się chłodniej i będzie padać deszcz.

Poniedziałek

Od zachodu na wschód kraju wędrować będzie chłodny front atmosferyczny, z bardzo gwałtownymi burzami. Za frontem napływać będzie chłodniejsze polarnomorskie powietrze, na zachodzie termometry wskażą około 22-23*C, zaś w centrum i na wschodzie oraz południu będzie od 27-29*C do 30-32*C. Dopiero w drugiej części dnia front dotrze na wschód, uważajmy na burze, gdyż towarzyszyć im może silny wiatr przekraczający 90km/h, grad ponad 2 cm oraz ulewny deszcz.

Wtorek

We wtorek po przejściu frontu zrobi się wyraźnie chłodniej, w wielu regionach będzie około 23-25*C. Najniższe temperatury będą na południu i południowym wschodzie gdzie zaznaczy się strefa z opadami deszczu, tam około 18-21*C. W pozostały regionach pogodniej, a na północnym zachodzie może popadać deszcz.

Środa

Z południowego zachodu ponownie do Polski wkroczy strefa z ciągłymi opadami deszczu. Najwięcej opadów na południu oraz południowym wschodzie, gdzie w zasadzie przez cały dzień będzie pochmurno. Niektóre modele spychają wędrówkę frontu bardziej na północ kraju, co może przynieść niezłą pogodę na południu. Chłodno od 26-27*C na zachodzie i północny do 16-18*C w strefie największych opadów.

Czwartek

Pogoda bardzo zbliżona do tej ze środy. W większości regionów będzie słonecznie oraz z mała ilością chmur. Te zaś mogą pojawić się tylko na krańcach południowych w związku z możliwością wystąpienia tam burz. Temperatury wyrównane na ogół 24-26*C.

Piątek

Wszystko wskazuje, że w piątek do Polski przywędruje kolejna strefa z opadami deszczu, których najwięcej ponownie będzie na południu i wschodzie kraju. W pozostałych regionach możliwe będą niegroźne burze. Chłodno na wschodzie około 16-19*C, zaś na zachodzie do 24-25*C.

Weekend

Także koniec tygodnia zapowiada się raczej deszczowo i chłodno. W sobotę ponownie popada na południu i wschodzie. W pozostałych regionach będzie pogodnie, lecz z możliwymi opadami deszczu oraz burzami. Temperatury wzrosną od 17-19*C na wschodzie do 22-23*C na zachodzie i północy. W niedzielę wypogodzi się na południu i wschodzie lecz nadal mogą występować tam przelotne opady. W całym kraju na ogół chłodno od 18-19*C do 22-23*C.

Wykres temperatur maksymalnych 11-17 sierpnia
Wykres temperatur maksymalnych 11-17 sierpnia

Przysłowie na ten tydzień:

„Około Wawrzyńca święta i w dzień, gdy Maria w niebo wzięta (15.08.), jasny czas, wesoły, dość wina daje na stoły”

Przed nami tydzień, który na początku przyniesie nam upały i nawałnice, zaś w drugiej części ochłodzenie i opady deszczu. Niestety upalna i słoneczna pogoda rozleniwiła nas, jednak nadchodzące ochłodzenie przypomni nam, że już niedługo koniec lata. Szkoda, że te nie może trwać dłużej. Czy to już koniec wysokich temperatur? Miejmy nadzieję, że nie.