Mroźna i śniezna zima

Ostatnie zimy za bardzo przyzwyczaiły nas do łagodnej i ciepłej pogody. Dlatego obecnie nieco gorzej możemy sobie radzić z niskimi temperaturami. W tym tygodniu po kilku cieplejszych dniach ponownie zacznie napływać mroźne powietrze z północy kontynentu.

Poniedziałek

W nocy z niedzieli na poniedziałek od południowego zachodu w kierunku północy kraju wędrować będzie front z opadami deszczu. Nad ranem front dotrze do północnej części kraju, gdzie opady przejdą w opady deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu. Uwaga, gdyż pojawi się groźna gołoledź. W ciągu dnia w całym kraju będzie sporo chmur, a przejaśnienia pojawią się tylko na południu Polski. Zrobi się wyraźnie cieplej, a mróz do -2/-3°C utrzyma się tylko na północy kraju. W pozostałych regionach temperatura wyniesie od 1-2°C na wschodzie i północnym zachodzie, przez 3-4°C w centrum i 5°C na południowym zachodzie. Wieczorem od południa wkroczy kolejna strefa z opadami.

Wtorek

W nocy z poniedziałku na wtorek kolejna strefa, lecz tym razem samego deszczu wkroczy do południowej części kraju. Najwięcej deszczu spadnie na południu i południowym wschodzie, zaś im dalej na północ i północny wschód tym opady zaczną przechodzić w opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Pojawi się groźna gołoledź. W ciągu dnia nadal utrzymywać się będą opady – na północy śniegu, a na południu deszczu. Wciąż mróz utrzymywać się będzie na północy i północny wschodzie i wyniesie do -1/-2°C. W pozostałych regionach temperatura wzrośnie do 1-3°C, a na południu do 4-6°C.

Środa

W środę kolejna strefa z opadami wkroczy do Polski. Na północy padać będzie śnieg, a na południu kraju deszcz, który zacznie przechodzić w opady śniegu. Zrobi się chłodniej – na północy Polski mróz wyniesie do -2/-3°C, w centrum temperatura wzrośnie do około 0-1°C, a na południu do 3-4°C.

Czwartek

Wciąż sporo opadów występować będzie nad Polską, które momentami mogą mieć charakter śnieżyc. Zacznie też docierać coraz zimniejsze powietrze z północy. Na północnym wschodzie kraju mróz wyniesie do -4/-5°C, w centrum do -3°C, a na krańcach południowych i południowo zachodnich wciąż temperatury dodatnie i tu będzie około 1°C.

Piątek

W piątek nie odpoczniemy od opadów, które przyniesie nam front, który utworzy się na południe od Polski. Oznacza to intensywne opady deszczu i śniegu. Na południu kraju będą to opady deszczu, które wieczorem przejdą w opady śniegu, a na północy będzie padać sam śnieg. Temperatury wyniosą od 1-2°C na południu, przez -1/-2°C w centrum, do -5/-6°C na północy i północnym wschodzie.

Weekend

Sobota będzie śnieżna na południu i południowym wschodzie kraju, w pozostałych regionach wystąpią opady przelotne. Będzie zimno, gdyż wyż znad Skandynawii sprowadzi jeszcze zimniejsze powietrze. Na północnym wschodzie kraju mróz wyniesie do -11°C, w centrum i wschodzie do -6/-7°C, a na zachodzie i południu do -2/-3°C. W niedzielę nadal mroźno, z mrozem od -6/-8°C na wschodzie i północy, do -3/-4°C na zachodzie. W ciągu dnia opady śniegu wystąpią na północy oraz krańcach południowych.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy w styczniu mrozy i śniegi, będą stodoły po brzegi, gdy styczeń mrozów nie daje, prowadzi nieurodzaje

W nadchodzącym tygodniu czeka nas sporo opadów, począwszy od deszczu i na śniegu kończąc. W pierwszej części tygodnia za sprawą napływu ciepłych mas powietrza wystąpi również groźna gołoledź. Koniec tygodnia przyniesie ponownie mroźne masy powietrza. Bardzo możliwe, że zimowa pogoda – z krótkimi odwilżami – pozostanie z nami nawet do końca stycznia.