Mróz i szadź w Lublinie

W nadchodzącym tygodniu wróci do nas zimowa pogoda, z temperaturami w okolicy zera stopni Celsjusza i lekko poniżej. W ciągu dnia mróz najczęściej występować będzie na wschodzie Polski. Niestety brakować będzie opadów białego puchu.

Poniedziałek

W poniedziałek do Polski zacznie docierać arktyczne powietrze. Już rano inne masy powietrza zaznaczą się na północy i częściowo na wschodzie. Do pozostałych regionów zimne powietrze dotrze po południu oraz wieczorem. Wraz z zimnymi masami powietrza postępować będzie pogodne niebo. Warunki na drogach będą bardzo trudne, na północnym wschodzie oraz częściowo wschodzie od rana występować będzie gołoledź. W innych regionach opady deszczu zaczną przechodzić w opady śniegu, lecz na ogół będą to opady symboliczne. Najwięcej śniegu spadnie na południu, te pojawią się w drugiej części dnia. Temperatura wzrośnie od 5-6°C na południu, przez 1-2°C w centrum, do -2°C na północnym wschodzie.

Wtorek

Pogoda we wtorek zostanie zdominowana przez pogodne i miejscami bezchmurne niebo. Więcej chmur tylko na krańcach zachodnich oraz północnych, gdzie dodatkowo mogą wystąpić słabe opady śniegu. Na termometrach ujrzymy od 2°C na krańcach zachodnich, około 0-1°C będzie w centrum, do -1/-2°C na południu oraz południowym wschodzie.

Środa

W środę do Polski dotrą fronty atmosferyczne, które sprowadzą cieplejsze powietrze. Na zachodzie opady śniegu przejdą w opady deszczu, z kolei na wschodzie padać będzie sam śnieg. Na termometrach wyższe wartości, gdyż temperatura wzrośnie do 0-1°C na południowym wschodzie, do 2-3°C w centrum i do 6-7°C na krańcach zachodnich. Ponownie mocniej powieje wiatr.

Czwartek

Ponownie chłodniejsze masy powietrza dotrą do Polski. Na zachodzie oraz na południ wystąpią mgły osadzające szadź. Z kolei na wschodzie możliwe słabe opady śniegu oraz mocniejsze porywy północnego wiatru. Temperatura wyniesie od 3-4°C na północy, około 1-2°C będzie na południu oraz wschodzie, do 0 i -1°C na zachodzie.

Piątek

Niewiele zmieni się w pogodzie w piątek. Nadal będzie pochmurno, szczególnie na północy oraz częściowo na wschodzie, wystąpią również mgły osadzające szadź. Więcej przejaśnień i chwil ze słońcem na południu i południowym zachodzie. Temperatura wyniesie od 1-2°C na południu i południowym zachodzie, do 0°C na wschodzie i -1°C miejscami na północy.

Weekend

Sobota zapowiada się zimno na wschodzie, gdzie temperatura wyniesie -2°C. Nieco cieplej na południu, tu będzie około 0°C, a w centrum i na zachodzie do 2°C. Ponownie pochmurno, ale nie powinno padać. Więcej słońca na wschodzie. Niedziela nie przyniesie większych zmian, więcej chmur na północy, ale bez opadów. Zdecydowanie więcej pogodnego nieba i chwil ze słońcem na południu. Nadal chłodno od -3°C na zachodzie, przez 0 i -1°C w centru, do 1°C na południowym zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy w adwencie szadź na drzewach się pokazuje, to rok urodzajny nam zwiastuje

Nadchodzący tydzień nie przyniesie nam znaczących opadów śniegu, te będą raczej symboliczne. Dokuczać mogą silniejsze porywy zimnego wiatru, który potęgować będzie odczucie chłodu. W drugiej połowie tygodnia w nocy spodziewamy się znacznych spadków temperatury, nawet do -15 stopni Celsjusza na wschodzie kraju.