Jesienna pogoda wietrznie i deszczowo

Tegoroczny październik przynosi nam rzadko spotykaną o tej porze roku tak wyraźną falę chłodów. Oczywiście nie raz już w przeszłości zdarzało się, że było zimo oraz padał śnieg. Nie świadczy to oczywiście o tym, że zbliżająca się zima będzie mroźna i śnieżna. Póki co w nadchodzącym tygodniu nadal musimy liczyć się z chłodną i mało przyjemną aurą. Czekają nas również pierwsze opady śniegu na nizinach, nie wykluczamy, że miejscami może zrobić się biało.

Poniedziałek

Już w nocy z niedzieli na poniedziałek opady deszczu zaczną występować na południu kraju, w górach będzie padać sam śnieg. W ciągu dnia zachmurzenie całkowite i opady w całej południowej części kraju. Pogodne niebo pojawi się tylko na północy i zachodzie kraju. Najwięcej opadów wystąpi od południa po centrum. Strefa przemieszczać się będzie w kierunku północnym i północno zachodnim. W górach od samego początku występować będą intensywne opady śniegu. Największe szanse na pierwsze w tym roku opady śniegu oraz deszczu ze śniegiem na nizinach wystąpią na Śląsku, Małopolsce, Ziemi Łódzkiej oraz Świętokrzyskiej. Będzie również zimno, szczególnie w strefie największych opadów, gdzie temperatura oscylować będzie na poziomie 0-2°C, będzie także mglisto. Istnieją zatem szanse, że może zrobić się biało. Im dalej na północ tym cieplej, w pasie od północnej Lubelszczyzny po Ziemię Lubuską będzie do 5-6°C, a na północy do 8-9°C.

Wtorek

Wtorek będzie pochmurny i deszczowy w niemal całej Polsce. Przejaśnienia wystąpią tylko na północy, a po południu także miejscami w południowej części kraju. Opady deszczu występować będą od północnego zachodu po południowy wschód kraju, przy czym najmocniej padać będzie właśnie na północnym zachodzie. Zimno, od 3-4°C na północnym zachodzie Polski oraz na Śląsku, przez 5-6°C w centrum i na zachodzie, do 7-8°C na północnym wschodzie i południowym wschodzie.

Środa

W środę do Polski wkroczy kolejna strefa z opadami, ale tym razem padać będzie sam deszcz, który w ciągu występować będzie w zachodniej części kraju. Bez opadów i sporo słońca na wschodzie. Zrobi się cieplej, do około 7-8°C wzrośnie temperatura na zachodzie, a na wschodzie oraz w centrum do 9-11°C. Późno po południu oraz wieczorem opady zaczną występować również na południu i przemieszczać się będą na północ.

Czwartek

Niemal w całym kraju niebo zostanie szczelnie przykryte przez chmury. Przejaśnienia pojawią się tylko na północnym wschodzie. Będzie też deszczowo, opady pojawiać się będą na zachodzie, południowym zachodzie oraz południu kraju. Wieczorem rozpada się także na północy. Temperatury na zbliżonym poziomie jak w środę, od 7-8°C na zachodzie i południu, do 9-11°C w pozostałych regionach.

Piątek

Czeka nas miła odmiana. Od rana opady deszczu występować będą w całej zachodniej Polsce oraz częściowo na południu kraju. Przelotnych opadów spodziewamy się również miejscami w centrum oraz na północy. W końcu zrobi się wyraźnie cieplej, za sprawą napływu mas powietrza z południa, które sprowadzi do nas kolejny front atmosferyczny. Do 15-16°C wzrośnie temperatura na południu i południowym wschodzie, natomiast w centrum i na wschodzie będzie do 13-14°C. Chłodniej tylko na północnym wschodzie i zachodzie do 8-9°C.

Weekend

Również w sobotę nie odpoczniemy od opadów i chmur. Te przez większą część dnia utrzymywać się będą na północy kraju, a na południu popada przelotnie. Będzie za to ciepło, do 12-13°C wzrośnie temperatura na północy, a w centrum, na południu i na wschodzie może być nawet do 16-17°C. W niedzielę bez większych zmian w pogodzie. Nadal opady deszczu pojawiać się będą na północy i wędrować będą powoli na południe kraju, gdzie z kolei może popadać przelotnie, ale też wystąpią przejaśnienia. Będzie delikatnie chłodniej, od 7-9°C na północy, przez 10-12°C w centrum do 13-14°C na południu.

Przysłowie na ten tydzień:

Gdy październik z wodami, grudzień z wiatrami

Nadchodzący tydzień przyniesie nam pierwsze tego sezonu jesienno-zimowego opady śniegu na nizinach. Opady śniegu i obecne chłody są o tyle nietypowe, gdyż zdarzyły się już na początku miesiąca. Nie są jednak przypadkiem odosobnionym, ponieważ już w przeszłości mieliśmy do czynienia z tego typu pogodą np. w połowie października w 2009 roku. Co również świadczy o tym, że obecna pogoda ma znikomy wpływ na to co będzie za 2 czy 3 miesiące działo się w pogodzie. W drugiej części tygodnia do Polski zacznie napływać łagodniejsze i cieplejsze powietrze z południowego wschodu kontynentu co pozwoli nam na chwilę odetchnąć od ostrego powietrza arktycznego.