Szaruga jesienna może wystąpić także w środku zimy
Zdjęcie (pixabay.com)

Kończący się tydzień przyniósł w Polsce początkowo lekką zimę, by później przyszło ocieplenie. W weekend Polacy zmagali się z silnymi wichurami niesionymi przez orkan Feliks. Czy nowy tydzień przyniesie nam jakieś drastyczne zmiany w pogodzie? Sprawdźmy!

Poniedziałek

Początek tygodnia niestety dalej będzie przynosił silny wiatr, w porywach do 50-60 km/h, a na zachodzie do ponad 70 km/h. Z zachodu na wschód przemieszczał się będzie front atmosferyczny z opadami deszczu, a na wschodzie deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Temperatury dość wysokie od 1-2°C na wschodzie, przez 3-4°C w centrum, do 5°C na zachodzie.

Wtorek

We wtorek, jeśli gdzieś popada to przeważnie słabo i umiarkowanie na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu. W pozostałej części kraju przejaśnienia i rozpogodzenia. Będzie bardzo ciepło od 3-4°C na wschodzie, przez 5-7°C w pasie województw centralnych, do nawet 8-9°C, a lokalnie do 10°C na zachodzie i południowym zachodzie Polski. Wiatr w całym kraju w porywach do 40-50 km/h, zaś nad morzem nieco silniejszy. Z biegiem godzin wiatr powinien słabnąć.

Środa

Środa niemal wszędzie ze słońcem, poza północnymi regionami kraju, gdzie popada deszcz, a lokalnie, zwłaszcza wieczorem nie wykluczamy opadów śniegu z deszczem, bądź krupy śnieżnej. Temperatury ciągle niezbyt przypominające zimę od 4-5°C na wschodzie, północy i południu, do 7-8°C na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko na Pomorzu nieco silniejszy do 40 km/h.

Czwartek

We czwartek dalej będzie nadzwyczaj ciepło. W wielu regionach kraju pokaże się słońce, tylko na północy i północnym zachodzie będzie pochmurno, gdzie spodziewamy się dość silnych opadów deszczu. Do tego tam gdzie będzie padać, spodziewamy się silniejszych porywów wiatru do 70 km/h. W pozostałych regionach także powieje mocniej, na ogół do 40-50 km/h. Termometry pokażą od 4°C na wschodzie i północy, przez 6-7°C w centrum, do 8°C na zachodzie.

Piątek

W piątek opadów deszczu spodziewamy się w całym kraju, lokalnie popada intensywnie. Ciągle ciepło od 4°C na południu, 5-6°C na wschodzie, północy i zachodzie, do 8-9°C na pozostałym obszarze. Wiatr będzie słaby.

Weekend

W weekend ochłodzi się. Na północy i wschodzie słupki rtęci wskażą 3-4°C, zaś na pozostałym obszarze do 5 kresek powyżej zera. Intensywnych opadów deszczu oraz deszczu ze śniegiem należy się spodziewać na południowym wschodzie, południu oraz częściowo na Mazowszu. Wieczorem słabo popada też na północnym zachodzie. Niedziela zaś w całym kraju z podobnymi temperaturami. Będzie od 1°C do 3°C. Wszędzie poza południem kraju spodziewamy się słabych, a lokalnie nieco silniejszych opadów deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. W weekend nie spodziewamy się silnego wiatru.

Prognozowane temperatury w nadchodzącym tygodniu:

12.18

 

Przysłowie na ten tydzień:

„Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima”

Najbliższy tydzień przyniesie nam bardzo ciepłą aurę, wcale nie przypominającą zimy. Będziemy mieli wysokie temperatury, opady i czasami mocniej powieje. Lekkie ochłodzenie czeka nas dopiero na weekend, ale prawdopodobnie nie będzie ono zapowiedzią zimy.