Słoneczna i ciepła pogoda w górach

Miniony tydzień przyniósł sporo opadów, ale też chwile ze słońcem i upalne temperatury. Pojawiły się również pierwsze w tym roku tak gwałtowne zjawiska burzowe, które spowodowały spore zniszczenia. W nadchodzącym również spodziewamy się wszystkiego po trochu, a więc burz, upału i okresu niższych temperatur.

Poniedziałek

W poniedziałek na pogodę w Polsce wpływać będzie front atmosferyczny, który przyniesie opady deszczu oraz burze. Bez deszczu tylko na krańcach zachodnich oraz północnym zachodzie kraju. Najwięcej chmur oraz deszczu wystąpi w pasie od Opolszczyzny i Śląska po Pomorze Gdańskie, w tych regionach najchłodniej. Z kolei nad krańce południowo wschodnie napłyną wyraźnie cieplejsze masy powietrza, tu burze mogą być najgroźniejsze. Temperatura wyniesie od 16-18°C w pasie od Pomorza Gdańskiego po Opolszczyznę, przez 21-23°C na zachodzie kraju, do 26-27°C na wschodzie i południowym wschodzie.

Wtorek

Sporo chmur i opadów pojawi się również we wtorek. Na pogodę wpływać będzie front związany z niżem znad Skandynawii. W miarę wędrówki w głąb kraju opady będą systematycznie słabnąć. Umiarkowane opady w pierwszej części dnia wystąpią na zachodzie, z kolei miejscami na północy oraz południu poza opadam przelotnymi mogą przejść słabe burze. Zrobi się chłodniej, od 17-19°C na zachodzie, przez 21-22°C w centrum, do 23-25°C na południowym wschodzie.

Środa

Nie odpoczniemy od opadów oraz burz w środę. Najgroźniejsze zjawiska mogą wystąpić na krańcach wschodnich oraz południowo wschodnich. W pozostałej części kraju mogą wystąpić opady przelotne oraz burze o umiarkowanej sile. Temperatura wzrośnie od 24-25°C na zachodzie, do 27-28°C na wschodzie i południowym wschodzie.

Czwartek

Jeszcze cieplej, a do tego słoneczniej zrobi się w czwartek. Burze mogą wystąpić tylko na krańcach południowych, natomiast w pozostałych do końca dnia padać nie powinno. Na termometrach gorąco, temperatura wyniesie na ogół 27-28°C, a na południu do 29-30°C.

Piątek

Jeszcze goręcej zrobi się w piątek, gdy niemal w całym kraju temperatura zbliży się do wartości 30 stopni. Miejscami przejdą burze, które mogą okazać się gwałtowne – z gradem, ulewami i silnym wiatrem. Najgoręcej zrobi się na zachodzie i północnej części kraju, gdzie temperatura wzrośnie do 32°C, na południu do 29-31°C.

Weekend

Nadal bardzo gorąco będzie w sobotę, jednak do zachodniej części kraju zbliży się front atmosferyczny, który przyniesie gwałtowne zjawiska burzowe. W pozostałej części kraju pogodnie do końca dnia. Temperatura wzrośnie od 26-28°C na krańcach zachodnich, do 31-32°C na wschodzie. W niedzielę po przejściu frontu zrobi się chłodniej, a miejscami na północy mogą wystąpić słabe opady przelotne. Na termometrach przyjemne wartości, od 20-21°C na północy, przez 22-23°C w centrum, do 24-25°C na południu.

Przysłowie na ten tydzień

Pełnia czerwcowa – burza gotowa

Nadchodzący tydzień przyniesie nam każdy rodzaj pogody, z którym możemy się spotkać w okresie letnim. Będą dni chłodniejsze, upalne, słoneczne i pochmurne. Przejdą też burze, które mogą być groźne. W obliczu możliwości wstąpienia groźnych zjawisk, które mogą powodować zniszczenia będziemy wydawać prognozy burz. W najbliższym czasie gorące okresy pogody przeplatać będziemy frontami atmosferycznymi, którym towarzyszyć będą groźne burze.