Odwilż i pochmurna pogoda

Nadchodzący tydzień przyniesie nam kres zimowej aury w Polsce. Najcieplej zrobi się na zachodzie, z kolei na wschodzie dopiero pod koniec tygodnia wyraźniej zaznaczy się ciepłe powietrze. Mieszkańcy zachodu kraju poczują pierwszy i od razu tak wyraźny powiew wiosny.

Poniedziałek

Poniedziałek przyniesie pochmurną aurę, ale nie zabraknie przejaśnień, które wystąpią w różnych regionach kraju. Nigdzie nie powinno padać. Wciąż mroźno, od -1/-2°C na zachodzie, przez -3/4°C w centrum, do -6/-7°C na zachodzie.

Wtorek

Do Polski zacznie docierać cieplejsze i łagodniejsze powietrze pochodzenia morskiego. Mróz wystąpi w południowo wschodniej części kraju i wyniesie do -2/-3°C. W pozostałych regionach wystąpią wartości dodatnie, do 1-2°C, a na krańcach zachodnich do 3-4°C. Będzie sporo słońca, a większe zachmurzenie wystąpi raczej na wschodzie Polski.

Środa

Pierwszy w tym roku powiew wiosny poczują mieszkańcy zachodniej części kraju. Temperatura przy granicy z Niemcami wyniesie do 8-9°C, w centrum do 4-5°C, a na wschodzie, gdzie przez cały dzień będzie pochmurno temperatura wyniesie niespełna 0-1°C.

Czwartek

Bezchmurna aura zapanuje na zdecydowanym terenie kraju, a zachmurzenie pojawi się tylko na krańcach wschodnich i północno wschodnich. Temperatura podobnie jak w środę najwyższa na zachodzie i wyniesie do 9-10°C, w centrum do 5-6°C, a na wschodzie do 2-3°C. Na krańcach wschodnich wciąż około 0°C.

Piątek

Nad Polskę sięgnie front atmosferyczny z opadami deszczu. Początkowo padać będzie na północy, a w drugiej części dnia na południu kraju. Wystąpią również mocniejsze porywy zachodniego wiartu do 30-40 km/h. Bez mrozu w całej Polsce, a temperatura wyniesie od 3-4°C na wschodzie, do 6-7°C na południowym zachodzie.

Weekend

Sobota z dużą ilością chmur, z których opady deszczu wstąpią w południowo wschodniej części kraju. Nie zabraknie również przejaśnień. Na termometrach bez większych zmian, od 3-4°C na wschodzie, prze 5-6°C w centrum, do 7-8°C na zachodzie. Niedziela minie pod znakiem opadów na zachodzie i pogodnego nieba na wschodzie. Najcieplej będzie w pasie województw centralnych, tu temperatura wzrośnie do 8-9°C, z kolei na wchodzie i zachodzie wzrośnie do 5-6°C.

Przysłowie na ten tydzień

Kiedy luty puści, to marzec wypiecze

Nadchodzący tydzień przyniesie długo zapowiadaną zmianę pogody. Do Polski zacznie docierać wyraźnie cieplejsze powietrze pochodzenia morskiego, na zachodzie kraju temperatura może wzrosnąć nawet powyżej 10 stopni Celsjusza. Obecnie prognozy długoterminowe nie widzą powrotu chłodów, a z racji połowy lutego szanse na powrót zimy w Polsce z biegiem dni będą coraz mniejsze. Przestrzegamy przed trudnymi warunkami na drogach, gdyż to co będzie się topić za dnia, nocami może zamarzać, tworząc groźną gołoledź.