Deszczowa jesień w Polsce

Kończący się tydzień przyniósł nam pogodę, która w żadnym stopniu nie była podobna do tej, jaka powinna być w październiku. Było bardzo ciepło i słonecznie, a jeśli gdzieś padało to tylko na zachodzie i północy lecz też nie codziennie. Jaka pogoda czeka nas w nadchodzącym tygodniu? Jedno jest pewne, czekają nas zmiany. Więcej szczegółów poniżej.

Poniedziałek

Jutro w całym kraju bez opadów, a zachmurzenie może występować tylko na południowym zachodzie i południu. Temperatury wysokie, najchłodniej będzie na Pomorzu, gdzie spodziewamy się 14-15 stopni, w głębi kraju 19-20 *C, a najcieplej na południu, do 22-23 stopni Celsjusza. Wiatr słaby, na północnym zachodzie umiarkowany.

Wtorek

We wtorek czeka nas trochę zmian w pogodzie. Od zachodu wkroczy front atmosferyczny z intensywnymi i umiarkowanymi opadami deszczu. Najmocniej padać będzie na Pomorzu Zachodnim, gdzie suma opadu może przekroczyć 10 mm/3h. Front będzie wędrował na wschód, ale padać nie będzie na południu i południowym wschodzie. Temperatury podobne do tych z poniedziałku z tym, że najchłodniej będzie na zachodzie, 16-17 stopni, w głębi kraju 19-21*C, a na wschodzie będzie najcieplej, do 23-24*C.  Wiatr umiarkowany, na południu trochę silniejszy.

Środa

Po przejściu frontu ochłodzi się. Temperatura wyniesie od 15-16 stopni na północy i wschodzie, przez 17-18 w głębi kraju do 19*C na południu. Słabe opady możliwe wszędzie poza południem i południowo wschodnią Polską. Dodatkowo na zachodzie kraju możliwy jest wzrost energii chwiejności do 700-750 J/kg co może przyczynić się do powstania komórek burzowych. Podczas burz możliwe są silne opady deszczu i porywisty wiatr. Na ogół jednak wiatr słaby, lokalnie umiarkowany.

Czwartek

We czwartek popada już w całym kraju. Będą to opady na ogół słabe, ale lokalnie nie można wykluczyć, że popada mocniej, zwłaszcza na północnym wschodzie, gdzie miejscami mogą utworzyć się słabe komórki burzowe, ale nie jest to do końca pewne. Temperatury bez większych zmian, będzie od 13-14*C na północy i w Wielkopolsce do 17-18 na pozostałym obszarze. Na południowym wschodzie i południu może być trochę cieplej, do 19*C. Wiatr słaby i umiarkowany.

Piątek

Piątek będzie kolejnym dniem, gdzie wszędzie należy spodziewać się opadów deszczu, a na południowym zachodzie i zachodzie również burz. Termometry pokażą od 11 stopni na północnym wschodzie, przez 13-15 w centrum do 18-19 na południowym wschodzie, południu, zachodzie i w Wielkopolsce. Wiatr słaby, w pierwszej części dnia nieco silniejszy na południu i południowym wschodzie.

Weekend

W weekend czekają nas małe zmiany. W sobotę jeszcze chłodno, od 11-12 st. C na północnym wschodzie, do 16-17*C na pozostałym obszarze. Słabe opady deszczu możliwe na południu, południowym wschodzie, Ziemi Łódzkiej i w Wielkopolsce. Wiatr słaby. Niedziela przyniesie nam poprawę w pogodzie. Wszędzie spodziewamy się pogodnego nieba, a temperatury wzrosną. Będzie od 14*C na wschodzie, przez 17-18 w centrum do 21-22*C na południowym zachodzie. Wiatr przybierze na sile w całym kraju i możliwe są nieco silniejsze podmuchy.

Prognozowane temperatury w nadchodzącym tygodniu:

12-19

 

Przysłowie na ten tydzień:

„Gdy październik z wodami, grudzień z wiatrami”

Nadchodzący tydzień przyniesie nam pogodę zgoła odmienną od tej, jakiej doświadczyliśmy w ubiegłym tygodniu. Będzie sporo deszczu, pojawią się burze i zrobi się chłodniej, ale miejscami słupki rtęci dalej będą przybliżały się do 20 kresek powyżej zera. Na szczęście noce jeszcze nie będą tak zimne i będą miejsca, gdzie temperatura przekroczy 10 stopni. Codziennie możliwe będą poranne mgły, które lokalnie będą gęste, mocno ograniczając widzialność.