Mróz i szadź w Lublinie

Za nami tydzień, który przyniósł dosyć depresyjną pogodę. Słońca było raczej mało, a aura dominowana była przez mgły i chmury. W nadchodzącym tygodniu czeka nas większa ilość słońca, na wschodzie i północy na chwilę zawita zima, jednak koniec tygodnia znów przyniesie ocieplenie i silny wiatr. Czy są jeszcze szanse na białe święta?

Poniedziałek

Po wietrznej i pochmurnej niedzieli poniedziałek przyniesie więcej chwil ze słońcem. Co najważniejsze nie będzie już mocno wiać, a przelotne opady deszczu ze śniegiem i śniegu pojawiać się będą tylko miejscami na wschodzie Polski. Zrobi się chłodniej, gdyż za frontem napłynie zimne powietrze z północy. Termometry pokażą od 0-1°C na północy i północnym wschodzie, do 3-4°C w pozostałych regionach.

Wtorek

Będzie pochmurno i mglisto, a od północnego zachodu i zachodu kraju do Polski wkroczy front z opadami. Na zachodzie padać będzie deszcz i deszcz ze śniegiem, a od centrum po wschód kraju występować będą opady samego śniegu. Będzie jeszcze chłodniej niż w poniedziałek, gdyż na miejscami na wschodzie temperatura wzrośnie do -1/-2°C, mróz pojawi się również lokalnie w centrum, lecz w tej części kraju przeważnie będzie do 1-2°C. Najcieplej na południowym zachodzie, gdzie na termometrach zobaczymy około 5-6°C.

Środa

W środę Polska znajdzie się pod wpływem wyżu znad Bałtyku. Docierać będzie chłodne powietrze z północnego wschodu kontynentu. Najwięcej słońca będzie na wschodzie kraju, natomiast im dalej na zachód tym więcej chmur, lokalnie mogą pojawić się słabe opady. Zimno na północy i północnym wschodzie, gdzie w ciągu dnia utrzymywać się będzie mróz do -3°C, w centrum ujrzymy około -1/0°C, a na południu i zachodzie do 1-2°C. Najcieplej na południowym zachodzie kraju, gdzie temperatura wzrośnie do 3-4°C.

Czwartek

W czwartek rozpoczną się zapowiadane zmiany w pogodzie. Wyż ustąpi miejsca mokrym niżom atlantyckim, które sprowadzą dużo cieplejsze powietrze. Niestety będzie też silnie wiać. Do wieczora opady dotrą na wschód i południe kraju. Ciepło na zachodzie, gdzie temperatura wzrośnie do nawet 10-11°C, a w centrum do 6-8°C. Wciąż zimno na wschodzie, tu termometry pokażą do 2-3°C.

Piątek

Piątek to kolejny front atmosferyczny z kolejną porcją opadów i silnego wiatru. Padać będzie w zasadzie w całym kraju, a do tego zrobi się jeszcze cieplej. Temperatury wyniosą od 11-13°C na zachodzie, do 5-8°C na wschodzie.

Weekend

Kolejne fronty atmosferyczne docierać będą do Polski. Deszczowej i wietrznej aurze towarzyszyć będą bardzo wysokie temperatury. Spodziewamy się, że na zachodzie kraju temperatura wzrośnie do 10-12°C, w centrum do 8-9°C, a na wschodzie do 6-7C. W niedzielę bez większych zmian w pogodzie, nadal będzie pochmurno, z opadami deszczu, a do tego bardzo ciepło. Temperatury wyniosą od 7-8°C na wschodzie, do 12-13°C na zachodzie.

Wykres temperatur

wykres temperatur

Przysłowie na ten tydzień

Gdy w adwencie szadź na drzewach się pokazuje, to rok urodzajny nam zwiastuje

Nadchodzący tydzień przyniesie nam krótkotrwałe ochłodzenie, które potrwa raptem parę dni. Następnie ponownie zacznie napływać ciepłe powietrze z zachodu i południa kontynentu. Oznacza to, że parę dni przed świętami Bożego Narodzenia temperatura wzrośnie do nawet 13°C na zachodzie kraju. Czy są jeszcze szanse na to, że przynajmniej na wschodzie będzie zimowo? Obecnie początek przyszłego tygodnia wygląda dosyć niejasno w wyliczeniach modeli, jednak wszystko wygląda na to, że nadchodzące święta miną pod znakiem jesiennej aury. Więcej szczegółów podamy już w najbliższych dniach.