Burzowa aura

Za nami drugi tydzień lipca i wciąż możemy powiedzieć, że nie takiej pogody spodziewaliśmy się tego lata. Bardzo często pada, przechodzą burze, zaś ciepłych i słonecznych dni było raptem kilka. W tym tygodniu pogoda nie wiele się zmieni, będzie w prawdzie bardzo ciepło, jednak codziennie będą mogły występować gwałtowne burze.

Poniedziałek

Bardzo ciepło i słonecznie w całym kraju, więcej chmur będzie możliwe tylko na północnym zachodzie. Temperatury maksymalne wyniosą od 28-29*C na południu i południowym wschodzie, przez 26-27*C w centrum do 24-25*C na zachodzie. Do Polski napływać będzie wilgotne, ale ciepłe powietrze pochodzenia morskiego, w  którym dochodzić będzie do rozwoju burz w niemal wszystkich regionach kraju.

Wtorek

Nadal bardzo ciepło na wschodzie kraju do 31*C, w województwach centralnych temperatury wzrosną do 27-28*C, nieco chłodniej na zachodzie Polski tam do 25-26*C. Uważajmy na groźne burze we wtorek, które pojawiać się będą od centrum po wschód kraju. Z racji specyficznych warunków będą miały charakter stacjonarny lub bardzo wolno przemieszczać się będą w kierunku południowym lub południowo zachodnim.

Środa

Będzie kolejnym ciepłym dniem z burzami. Podobnie jak we wtorek groźne zjawiska upodobają sobie wschód kraju, oraz dodatkowo południe i centrum. W pozostałych regionach bez grzmotów, chociaż nie wykluczamy pojawienia się słabych komórek na północnym zachodzie Polski. Burze będą mieć charakter stacjonarny, dlatego należy się liczyć, że lokalnie deszczu spadnie bardzo dużo. Ciepło od 28-29*C na przeważającym obszarze kraju, lokalnie nawet 30*C. Chłodniej na północy około 27*C.

Czwartek

W czwartek będzie już bardzo gorąco, w wielu regionach temperatura dochodzić będzie i przekraczać wartość 30*C. Maksymalnie na zachodzie możemy zobaczyć do nawet 32*C. Niestety ładną pogodą psuć będą burze, które występować niemal we wszystkich regionach kraju.

Piątek

Ciepłe powietrze śmielej wleje się do Polski. Na zachodzie na termometrach może być nawet 33*C, zaś na wschodzie, w centrum i południu do 30-31*C. Chłodniej na północy do 28-29*C. Będzie także burzowo, warunki do rozwoju burz pojawią się wszędzie poza północą kraju, a najbardziej sprzyjające będą na południu i południowym wschodzie. Burze jak w poprzednich dniach będą mieć charakter stacjonarny.

Weekend

Jeśli prognozy nie ulegną zmianom, zapowiada się, że przyszły weekend będzie najcieplejszym w tym roku. W sobotę w wielu regionach będzie ponad 30*C, zaś lokalnie na wschodzie i zachodzie będzie do 32-33*C. W niedzielę jeszcze cieplej na zachodzie do 34-35*C. Czy pojawią się burze? Owszem, w sobotę w pasie od województw centralnych po południe kraju, zaś w niedzielę do zachodnich granic Polski zbliży się front atmosferyczny. Burze poza południem wystąpią także na wschodzie, zaś najgroźniejsze pojawią się na zachodzie kraju.

wykres temperatur 14-20 lipca
Wykres temperatur maksymalnych w dniach 14-20 lipca

Przysłowie na ten tydzień:

„Kiedy lipiec daje deszcze, długie lato będzie jeszcze”

Nadchodzący tydzień będzie przede wszystkim bardzo ciepły, ale i burzowy. Musimy zaznaczyć, że burza to zjawisko lokalne, dlatego będą miejsca gdzie przez cały tydzień może nie spaść ani kropla deszczu, oraz takie gdzie spadnie go bardzo dużo. W tym tygodniu burze będą stacjonarne, możliwe ulewy, opady gradu do 3 cm, a także porywy wiatru do 70-90km/h.