Opady deszczu jesienią

Miniony tydzień przyniósł nam pierwsze w tym roku tak wyraźne akcenty zimowe. Początkowo pokrywa śnieżna wystąpiła na wschodzie Polski, następnie biały puch padał w centrum, a w sobotę oraz niedzielę na krańcach południowo wschodnich. W nadchodzącym tygodniu czeka nas powrót do strefowej cyrkulacji powietrza, a więc napływu cieplejszych mas powietrza z zachodu.

Poniedziałek

Na pogodę w Polsce wpływać będzie wyż znad Czech, który sprowadzać będzie chłodne powietrze z północy. Będzie sporo chwil ze słońcem, szczególnie na północy i zachodzie, więcej pochmurnego nieba na wschodzie oraz w centrum, gdzie wystąpi stratus. Pojawią się także słabe opady śniegu, miejscami w centrum oraz na południu, a także krańcach północno wschodnich. Temperatura wzrośnie od 2-3°C na północnym zachodzie, do 1-2°C na południu. Tam gdzie wystąpi stratus temperatura wyniesie około 0°C.

Wtorek

We wtorek do Polski wkroczy ciepły front atmosferyczny, związany z głębokim niżem znad morza Północnego. Opady śniegu, szybko przechodzić będą w opady deszczu ze śniegiem oraz samego deszczu. Wystąpią także silniejsze porywy południowo zachodniego wiatru. Do końca dnia front powinien dotrzeć do linii miast Olsztyn-Opole. W pozostałej części kraju bez opadów, i sporo pogodnego nieba, które w z biegiem godzin zasnują chmury frontowe. Temperatura wzrośnie od 2-3°C na krańcach zachodnich, do około 0-1°C w centrum i na wschodzie.

Środa

Cieplejsze masy powietrza zaznaczą się już na zachodzie kraju, gdzie temperatura wzrośnie do 9-10°C, w centrum ujrzymy około 3-4°C, a na wschodzie nadal około 1-2°C. Sporo opadów, na zachodzie będzie to deszcz, a na wschodzie śnieg, przechodzący w deszcz. Na drogach będzie bardzo ślisko, do tego w całym kraju wystąpią mocniejsze podmuchy wiatru.

Czwartek

Do Polski docierać będą kolejne fronty z opadami deszczu, za którymi napływać będzie coraz cieplejsze powietrze. Podobnie jak w poprzednich dniach będzie pochmurno oraz wietrznie (porywy wiatr mogą wynieść do 50-60 km/h). W ciągu dnia najwięcej opadów spodziewamy się na północy kraju. Temperatura wyniesie od 3-4°C na krańcach południowo wschodnich, przez 9-11°C w centrum, do 12-13°C na zachodzie i południowym zachodzie.

Piątek

Nadal wietrznie, ale już nie tak pochmurno. W całym kraju spodziewamy się chwil ze słońcem, najwięcej na wschodzie. Z kolei na zachodzie i północy po południu wkroczy kolejny front z opadami deszczu. Ciepło, od 7-8°C na wschodzie, do 12-13°C na zachodzie.

Weekend

W sobotę najwięcej przejaśnień wystąpi na północy kraju, z kolei na południu będzie pochmurno oraz deszczowo. Nadal ciepło, od 6-7°C na północy i północnym zachodzie, do 12-13°C na południu i południowym wschodzie. Niedziela także będzie deszczowa, szczególnie na południu oraz w centrum. W pozostałych regionach mniej opadów, a na wschodzie dodatkowo od czasu do czasu powinno wyjrzeć słońce. Na termometrach nadal wysokie wartości, do 7-8°C na północy oraz zachodzie, do 11-12°C w centrum i na południu.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy listopad z deszczem, grudzień zwykle z wiatrem

Nadchodzący tydzień przyniesie nam zmianę w pogodzie. Zrobi się wietrznie, deszczowo oraz dużo cieplej. Miejscami na południu oraz południowym zachodzie temperatura wzrośnie do 15°C. Obecnie prognozy długoterminowe wskazują, że ocieplenie może potrwać aż do końca miesiąca.