Groźne burze nad Polską

Maj od początku przynosi nam całkiem niezłą pogodę, do szczęścia brakuje jednak równomiernego rozłożenia opadów. Na wschodzie i południu deszczu miejscami było za dużo, z kolei na zachodzie są miejsca, gdzie nie padało już od paru tygodni. W tym tygodniu opadów nie zabraknie, więcej popada na zachodzie Polski.

Poniedziałek

Pierwszy dzień tygodnia przyniesie nam rześką i wietrzną aurę. Wszystko za sprawą ośrodka niskiego ciśnienia znad Bałtyku. Docierać będzie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. W pierwszej części dnia front związany z niżem przyniesie opady na północy i zachodzie kraju, po południu rozpada się już w całym kraju, ale będą to opady przelotne. Miejscami przejdą też burze. Chłodno, od 11-12°C miejscami w centrum, do 13-14°C lokalnie na wschodzie i zachodzie.

Wtorek

Niewiele zmian przyniesie wtorek. Nadal wietrznie, rześko i z przelotnymi opadami oraz burzami. Najwięcej deszczu spadnie na północy oraz miejscami na wschodzie kraju. Wciąż chłodno – od 11-12°C na wschodzie i północnym wschodzie, do 13-14°C na południowym zachodzie.

Środa

W środę Polska znajdzie się pod wpływem wyżów z południa Europy, a to oznacza napływ cieplejszych mas powietrza. Jednak nie w całym kraju jeszcze odczujemy ocieplenie. Na wschodzie wciąż mogą pojawiać się opady przelotne. Temperatura wzrośnie od 13-14°C na wschodzie, do 17-18°C na zachodzie.

Czwartek

Jeszcze cieplej zrobi się w czwartek, ale nie zabraknie burz i opadów, które występować będą na zachodzie i południowym zachodzie Polski. W pozostałych regionach bez opadów i słonecznie. Temperatury wzrosną od 17-18°C na wschodzie, do 19-21°C  na zachodzie.

Piątek

W piątek do Polski docierać będą kolejne fronty atmosferyczne, które przyniosą opady w całym kraju. W drugiej części dnia kolejna strefa opadów powinna wkroczyć do półncno zachodniej części kraju. Temperatury nieco niższe, od 16-17°C  na północnym zachodzie, do 18-19°C  miejscami w centrum i na południu.

Weekend

Deszczowo i pochmurno zapowiada się pierwszy dzień weekendu na zachodzie i północnym zachodzie Polski. W pozostałej części kraju opady wystąpią dopiero po południu, przejdą też burze. Przed fontem chwilowo napłyną cieplejsze masy powietrza, i tak na południu kraju temperatura zdąży wzrosnąć do 25-26°C. Chłodniej w centrum do 21-22°C , a na północy i północnym wschodzie do14-15°C . W niedzielę ponownie czeka nas wietrzna aura, z przelotnymi opadami i burzami. Do Polski docierać będzie powietrze pochodzenia polarnomorskiego, nie będzie jednak aż tak zimno, gdyż temperatury wyniosą od 13-14°C  na północy, do 17-18°C  na południu.

Przysłowie na ten tydzień

Częste w maju grzmoty rozpraszają chłopom zgryzoty

Nadchodzący tydzień po nieco chłodnym początku w drugiej części przyniesie ocieplenie. Spodziewane ocieplenie nie okaże się trwałe i wyraźne, gdyż temperatury oscylować będą przeważnie w granicy 17-19°C, a do tego często będzie padać. Uwaga, gdyż wszystko wskazuje na to, że w tym tygodniu lokalnie pojawiać się będą przymrozki, do -1/-2°C. Pamiętajmy zatem o odpowiednim zabezpieczeniu bardziej wrażliwych roślin.

1 KOMENTARZ

  1. Od jutra rozpoczynam odchudzanie, kto sie odchudza ze mna?
    Wyszperalam w google dobry plan na chudnięcie, wygoglujcie sobie – Jak szybko schudnąć Kamidoni
    i zdrowie

Comments are closed.