Las po opadach śniegu w śnieżnej i zimowej scenerii

Nadchodzący tydzień przyniesie zimową aurę na wschodzie i jesienną na zachodzie. Pod koniec tygodnia prawdopodobna odwilż, ale jeszcze nie przesądzone czy w całym kraju. W najbliższym czasie wydamy także prognozę na święta.

Poniedziałek

Poniedziałek przyniesie raczej monotonną pogodę. Na niebie sporo chmur, a przejaśnienia wystąpią miejscami w centrum. Na krańcach wschodnich wciąż możliwe ciągłe opady śniegu. Prognozowany przyrost pokrywy miejscami do 4-5 cm. Temperatury na przeważającym obszarze kraju nieznacznie poniżej zera w centrum i na wschodzie do -1/-2°C, tylko na krańcach południowo zachodnich do 1-2°C na plusie.

Wtorek

Wtorek nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Wciąż pochmurno, z nielicznymi przejaśnieniami. Od centrum po wschód kraju możliwe symboliczne opady śniegu. Na zachodzie zaznaczą się chmury frontu atmosferycznego z opadami deszczu. Uwaga, gdyż rano w tej części kraju może wystąpić gołoledź. Temperatura wyniesie od -3°C na północnym wschodzie, przez -1/-2°C w centrum i na wschodzie, do 3-4°C na krańcach zachodnich.

Środa

Znów zrobi się chłodniej, bez mrozu tylko na krańcach zachodnich, gdzie temperatura wzrośnie do 1-2°C. W centrum będzie do -1/-2°C, a na wschodzie do -3/-4°C. Sporo chmur na wschodzie Polski, gdzie możliwe są również słabe i przelotne opady śniegu. Na zachodzie więcej słońca niż chmur.

Czwartek

Nadal bardzo pochmurno i zimno. Na północnym wschodzie do -6/-7°C, na wschodzie do -4/-5°C, na częściowo w centrum i północy do -2/-3°C. Do zachodu kraju zbliży się kolejny front z cieplejszym powietrzem, które zaznaczy się także na południowym zachodzie i częściowo południu Polski. W tych regionach około 1-2°C. Padać będzie śnieg, ale także możliwy marznący deszcz.

Piątek

Front, który w czwartek zaznaczy się na zachodzie powędruje w głąb kraju, ale tu padać będzie sam śnieg. Najmocniejszych opadów spodziewamy się na wschodzie, w centrum padać będzie słabiej. Za frontem napłynie cieplejsze powietrze – na zachodzie temperatura wzrośnie do 5-6°C, w centrum i na południu do 2-3°C. Mróz utrzyma się na krańcach wschodnich i północnym wschodzie, i wyniesie -1/-2°C.

Weekend

W sobotę cieplejsze masy powietrza zaznaczą się w całym kraju. Tylko na północnym wschodzie Polskie słaby mróz od -1/-2°C. Poza tym na wschodzie będzie około 0-1°C, w centrum do 2°C, a na zachodzie do 3°C. Na wschodzie Polski możliwe umiarkowane opady śniegu. Niedziela to kolejny front z opadami śniegu, przechodzącymi w opady deszczu. Za frontem napłynie cieplejsze powietrze. Opady śniegu występować będą od centrum po wschód kraju, na zachodzie padać będzie deszcz. Temperatura wyniesie od -2°C na wschodzie, do 3-4°C na zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień

W zimie odkryte ucho, to w lecie sucho

Czy święta będą białe? Obserwujemy prognozy długoterminowe od jakiegoś czasu, i te przy każdej aktualizacji przesuwają ocieplenie lub przeplatają je z zimą. W poprzedniej prognozie tygodniowej zapowiadaliśmy ocielenie na koniec tygodnia, które ostatecznie nie nadeszło. Obecnie modele pogodowe wyliczają różne scenariusze dotyczące pogody na święta, które zmieniają się z każdą aktualizacją. Coraz bardziej prawdopodobna jest opcja białych świąt Bożego Narodzenia na wschodzie, i niestety jesiennych na zachodzie Polski…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here