Jesienna deszczowa szaruga
Jesienna deszczowa szaruga (pixabay.com)

Zimne powietrze od paru dni dociera do Polski, lecz ogranicza się tylko do dzielnic wschodnich i częściowo centralnych. W tym tygodniu ma się to zmienić. Ochłodzi się także na zachodzie i południu, będzie padać, a pod koniec tygodnia pojawią się pierwsze tego sezonu opady śniegu na nizinach.

Poniedziałek

Poniedziałek w całym kraju będzie pochmurny, krótkie przejaśnienia mogą pojawiać się tylko na południowym zachodzie. Ponadto w centrum, na północy i wschodzie kraju popada deszcz. Chłodno, na północnym wschodzie do 3-4*C, w pasie od Rzeszowa po Gdańsk do 6*C, na południu i zachodzie do 8*C, a na południowym zachodzie do 11*C. Dodatkowo na wschodzie mocniejsze podmuchy wschodniego wiatru, potęgujące odczucie chłodu.

Wtorek

Do Polski od południa wkroczy kolejna strefa ciągłych opadów deszczu. Najmocniej padać będzie w całej południowej części kraju. W pozostałych regionach może popadać przelotnie, a na północnym wschodzie niewykluczone słabe opady śniegu. Zrobi się chłodniej, od 1*C na północnym wschodzie, przez 3-5*C w pasie od Olsztyna po Lublin. Cieplej w centrum do 6-7*C, a na zachodzie i południu odpowiednio do 9*C i 10*C. W całym kraju silniejsze podmuchy wschodniego wiatru.

Środa

W środę wciąż sporo chmur, słabe przejaśnienia możliwe tylko na północnym zachodzie. Osłabnie także wiatr, lecz nadal ma wiać w stopniu umiarkowanym ze wschodu. Opady w ciągu dnia przemieszczać się będą na północ i jednocześnie stopniowo zanikać. W zasadzie popadać może przelotnie w całym kraju. Temperatury bez większych zmian, od 2-5*C na północy i wschodzie kraju, do 7-10*C na zachodzie i południu.

Czwartek

W drugiej połowie tygodnia dojdzie najprawdopodobniej do umocnienia wyżu nad Skandynawią i Rosją, przez co do Polski zacznie docierać coraz chłodniejsze powietrze. Niestety będziemy musieli liczyć się z silniejszymi podmuchami wiatru wiejącego ze wschodu. Przejaśnienia pojawią się na północnym zachodzie i zachodzie kraju, w pozostałych regionach będzie pochmurnie i popada deszcz. Na Podkarpaciu możliwe opady śniegu. Nieco chłodniej od 2-3*C na wschodzie, do 7-8*C na zachodzie Polski.

Piątek

W dalszym ciągu pochmurno i z licznymi opadami. Tym razem poza deszczem pojawią się opady deszczu ze śniegiem, a miejscami samego śniegu. Najmocniej popada na wschodzie i północy kraju, w pozostałych regionach może popadać przelotnie deszcz. Tym razem w całym kraju odczujemy zimniejsze powietrze. Temperatury od 1-3*C na wschodzie, przez 4-5*C w pasie województw centralnych, do 6-7*C na zachodzie kraju.

Weekend

W sobotę niebo powinno zacząć się przecierać, a opady powoli zanikać. Jednak przez większą część dnia nadal będzie pochmurno, na zachodzie popada przelotnie deszcz, a na wschodzie deszcz ze śniegiem i śnieg. Zimno od 1-2*C na wschodzie, przez 3-4*C w pasie województw centralnych, około 5*C będzie na południu, do 6-7*C na zachodzie i północnym zachodzie. W niedzielę więcej pogodnego nieba na wschodzie i północy, chmury możliwe na zachodzie i południu. Rano opady deszczu lub śniegu mogą pojawić się gdzieniegdzie w centrum i na zachodzie kraju. Jeszcze chłodniej niż w sobotę. Termometry pokażą od 0-1*C na wschodzie, około 2-3*C będzie w centrum i na południu, do 4-5*C na zachodzie kraju.

Prognozowane temperatury w nadchodzącym tygodniu:

Wykres temperatur w dniach 17-23 listopada 2014

Przysłowie na ten tydzień:

„Słońce listopada mrozy zapowiada”

W tym tygodniu do Polski wyraźniej napłynie chłodniejsze powietrze, za sprawą rozbudowujących się wyżów na wschodzie i północy kontynentu. Przez cały tydzień musimy liczyć się z pochmurną i ponurą aurą, dodatkowo w pierwszej części tygodnia w wielu miejscach popada deszcz. Nieprzyjemna aura zostanie dopełniona umiarkowanymi i silniejszymi podmuchami zimnego, wschodniego wiatru. W drugiej części tygodnia na wschodzie kraju opady deszczu przejdą w opady śniegu.