Przelotne, ale intensywne opady deszczu i krupy śnieżnej w marcu

Za nami tydzień, który zapisze się jako bardzo ciepły i bardzo słoneczny. Pomimo pierwszej połowy marca, a więc wciąż jeszcze astronomicznej zimy, aura przypominała raczej pełnię wiosny. Koniec tygodnia przywołał aurę do porządku i dał nam pogodę właściwą dla tego miesiąca. Za sprawą frontu do Polski napłynęło zdecydowanie chłodniejsze powietrze, padał deszcz, grad, krupa śnieżna oraz śnieg. W tym tygodniu spodziewamy się kontynuacji pogody w kratkę, będzie również bardzo ciepło.

Poniedziałek

W poniedziałek Polska znajdzie się pod wpływem kolejnego frontu atmosferycznego, będzie też silnie wiać do 60-70km/h. Spodziewamy się umiarkowanych i ciągłych opadów deszczu, następnie od zachodu postępować będą rozpogodzenia. W całym kraju pojawią się również warunki sprzyjające konwekcji, dlatego ponownie spodziewamy się krótkich, ale intensywnych opadów deszczu i małego gradu, a na północnym-wschodzie także krupy śnieżnej. Pojawią się też burze. Będzie cieplej niż w niedzielę od 6-7*C na wschodzie, 8-9*C w centrum do 10-12*C na zachodzie.

Wtorek

Nadal do naszego kraju napływać będzie wilgotne powietrze z północnego-zachodu kontynentu. Spodziewamy się opadów deszczu i zachmurzenia w całym kraju, przejaśnienia pojawią się na krańcach południowych. Pojawi się również konwekcja,a co za tym idzie lokalnie mogą przejść burze. Chłodniej na północnym-wschodzie do od 4-5*C, od 8-9*C będzie od Lublina po Szczecin, zaś na pozostałym obszarze termometry pokażą do 10 do 13*C.

Środa

Środa to kolejny dzień z frontem atmosferyczny, który w ciągu całego dnia przynosić będzie w całym kraju opady deszczu. Ponownie pojawi się konwekcja, istnieją małe szanse na wystąpienie burz. Wieczorem front ma opuścić nasz kraj, a od zachodu zacznie się przejaśniać. Temperatury dość wyrównane od 7-8*C na północy do 9-11*C na pozostałym obszarze.

Czwartek

Po przejściu frontu nasz kraj ponownie znajdzie się pod wpływem wyżu znad południa Europy. Do Polski zacznie napływać ciepłe powietrze, ponownie spodziewamy się nieba wolnego od chmur. Będzie bardzo ciepło 13-14*C pokażą termometry na wschodzie i północy, 15-16*C będzie w centrum, zaś na zachodzie i południu może być do 19*C.

Piątek

Jeszcze więcej ciepła zacznie napływać do naszego kraju, a to wszystko w akompaniamencie pogodnego i bezchmurnego nieba. Dopiero około południa na zachodzie zaznaczy się front atmosferyczny, nastąpi wzrost zachmurzenia i pojawią się opady deszczu. W całym kraju wręcz upalnie, przeważnie termometry wskażą 17-19*C, natomiast na zachodzie i południowym-zachodzie nawet do 21*C.

Weekend

W sobotę jeszcze ciepło na wschodzie i południu do 18-20*C, na pozostałym obszarze wyraźnie chłodnej do 8-9*C za sprawą przemieszczającego się frontu. Od zachodu do Polski wkraczać będzie strefa opadów deszczu, pojawią się też burze. W niedzielę do naszego kraju ponownie napływać będzie chłodne powietrze polarnomorskie, w całym kraju spodziewamy się opadów, pojawi się również konwekcja. Temperatury wyniosą od 13-14*C na wschodzi do 6-7*C na północy i miejscami w centrum.

wykres temperatur 17-23 marca

W tym tygodniu czeka nasz pogoda w kratkę, po deszczowym i wietrznym początku czeka nas poprawa aury i ponowne napłynięcie zwrotnikowych mas powietrza. Następnie koniec tygodnia to ponowne załamanie pogody i chłodny front z północnego-zachodu kontynentu. 

Przysłowie na ten tydzień „w marcu, gdy są grzmoty, urośnie zboże ponad płoty”

1 KOMENTARZ

Comments are closed.