Burzowa pogoda i konwekcja na niebie

Nadchodzący tydzień po bardzo ciepłej pierwszej połowie przyniesie głębsze ochłodzenie i temperatury w okolicach 20 stopni Celsjusza.

Poniedziałek

Poniedziałek przyniesie nam pogodną i suchą aurę na zachodzie, z niegroźnymi chmurami. Z kolei na wschodzie, i południowym wschodzie popada deszcz, a w drugiej część dnia mogą przejść burze. Te wystąpią w strefie zbieżności wiatru. Temperatura wzrośnie do 23-25ºC na zachodzie i krańcach wschodnich, do 18-19ºC na południu i częściowo w centrum.

Obszar występowania burz 18.06.2018 prognoza model UM
Obszar występowania burz 18.06.2018 prognoza model UM (grafika meteo.pl)

Wtorek

We wtorek słabych opadów deszczu spodziewamy się jeszcze rano na południowym wschodzie oraz na północnym zachodzie. Opady szybko zanikną i do końca dnia padać już nie powinno, będzie za to raczej pochmurno. Temperatura wyniesie od 24-25ºC na północy, do 26-28ºC w pozostałych regionach.

Środa

Również środa okaże się sucha, bardzo ciepła, ale z umiarkowanym zachmurzeniem. Temperatura podobnie jak we wtorek wzrośnie do poziomu 26-28ºC.

Czwartek

Czwartek przyniesie jeszcze cieplejszą aurę, ale z groźnymi burzami, które wystąpią na północnym zachodzie i z biegiem godzin wędrować będą w głąb kraju. Temperatura wzrośnie do 17-19ºC na północnym zachodzie, do 29-31ºC w pozostałych regionach.

Piątek

W piątek do naszego kraju zacznie napływać powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Zrobi się dużo bardziej rześko, ale padać nie powinno. Na termometrach do 19-21ºC na północy i do 22-23ºC miejscami na południu i południowym zachodzie.

Weekend

Sobota przyniesie większe zachmurzenie i przelotne opady deszczu na północy, miejscami przejdą burze. Temperatura wyniesie na ogół do 19-21ºC. Bardzo podobnie zapowiada się niedziela, opady o charakterze przelotnym wystąpią na północy oraz zachodzie. Poza tym bez opadów. Na termometrach około 20-22ºC.

Przysłowie na ten tydzień

Kiedy kwitnie w czerwcu bób, to największy wtedy głód, a kiedy mak, to już nie tak