Mroźna zima

Przez większą część tygodnia spodziewamy się aury z lekkim wskazaniem na zimę. Dopiero pod koniec tygodnia ma zrobić się cieplej.

Poniedziałek

Pierwszy dzień nowego tygodnia przyniesie spokojną aurę. Na niebie podobnie jak w niedzielę wystąpią przejaśniania, a lokalnie na wschodzie i w centrum dodatkowo symboliczne opady śniegu. W całym kraju spodziewamy się temperatur w pobliżu zera stopni lub lekko powyżej. Tylko miejscami na zachodzie temperatura wyniesie około 1-2°C.

Wtorek

We wtorek aura będzie bardzo zbliżona do tej z poniedziałku. Ponownie wystąpią przejaśnienia na północy, w centrum i tylko miejscami na południu. Śnieg tym razem padać będzie na północy oraz na południu i w górach. Temperatura wyniesie od -1°C na wschodzie i w centrum, do 1-2°C na plusie na krańcach zachodnich.

Środa

W środę spodziewamy się większych opadów śniegu, które wystąpią częściowo w centrum, na wschodzie i południu. Z racji temperatur w okolicach zera i lekko poniżej zera stopni śnieg powinien się utrzymywać. Napłynie nieco cieplejsze powietrze, temperatura wyniesie od -1/0°C na krańcach wschodnich i południowych, do około 1-2°C w centrum i na zachodzie.

Czwartek

Niestety w czwartek spodziewamy się odwilży za sprawą ciepłego frontu atmosferycznego, za którym zacznie napływać ciepłe powietrze. Te zaznaczy się w zachodniej części kraju, i tu padać będzie sam deszcz, zaś od centrum po wschód kraju spodziewamy się opadów samego śniegu. Temperatura wyniesie od -1/0°C na wschodzie, przez 1°C centrum, do 2-3°C na zachodzie.

Piątek

W piątek ciepłe powietrze zaznaczy się już w całym kraju. Będzie też padać, ale na będą to opady przelotne i mieszane. Temperatura wyniesie od 1-2°C na wschodzie, przez 2-3°C w centrum do 4-5°C na zachodzie.

Sobota

W nocy z piątku na sobotę nad Polską zaznaczy się kolejna strefa opadów, tym razem samego śniegu. W sobotę w wielu regionach spodziewam się białych krajobrazów, a na południu dodatkowo opadów śniegu. Znów chłodniej od 0-1°C na wschodzie i południu, do 1-2°C w centrum, na północy i zachodzie.

Wigilia Bożego Narodzenia

W Wigilię spodziewamy się dynamicznej aury, za sprawą aktywnego frontu atmosferycznego. Do Polski zacznie napływać ciepłe powietrze, a opady śniegu zaczną przechodzić w opady deszczu. Warunki na drogach będą bardzo trudne. Opady samego śniegu utrzymają się tylko na krańcach wschodnich i południowych. Temperatura wzrośnie od -1/-0°C na krańcach wschodnich i południowo wschodnich, przez 2-3°C w centrum, do 4-6°C na zachodzie.

Przysłowie ludowe na ten tydzień

Gdy w adwencie szadź na drzewach się pokazuje, to rok urodzajny nam zwiastuje

Nadchodzący tydzień przyniesie spokojną aurę na pograniczu jesieni oraz zimy. Dopiero pod koniec tygodnia do Polski zacznie wyraźnie napływać ciepłe powietrze pochodzenia atlantyckiego. Będzie to zapowiedzią kolejnych świąt Bożego Narodzenia bez śniegu…