Ciepłe wiosenne dni

Okazało się, że zapowiadane ochłodzenie spóźniło się i oficjalnie zimne powietrze w całym kraju zagości dopiero w poniedziałek. Wygląda na to, że okres raczej chłodnej aury potrwa na pewno do końca najbliższego tygodnia. Nie zabraknie też opadów, a nocami pojawiać się będą przymrozki.

Poniedziałek

W poniedziałek już w całym kraju odczujemy chłodne powietrze polarnomorskie. Temperatura wyniesie od 8-9°C w części południowo wschodniej kraju, przez około 10-12°C na północy, do 13-15°C miejscami w centrum. Będzie padać, na północy popada przelotnie, a na południowym wschodzie przez znaczną część dnia wystąpią opady ciągłe.

Wtorek

Przez Polskę przewędruje chłodny front atmosferyczny, który przyniesie zachmurzenie i słabe opady deszczu. Po przejściu frontu zacznie się przejaśniać, ale w dalszym ciągu spodziewamy się opadów przelotnych. Do tego występować będzie mocniejsze porywy zachodniego wiatru, na ogół dochodzącego do 40-60 km/h. Nad morzem powieje do 70 km/h. Niezbyt ciepło, od 9-11°C na północy, do 13-15°C w pozostałych regionach.

Środa

W środę ponownie pojawią się opady przelotne, które wystąpią przede wszystkim na północy i wschodzie kraju, W pozostałych regionach więcej przejaśnień, nadal możliwe umiarkowane porywy wiatru z kierunków północnych. Na termometrach ujrzymy od 9-11°C na północnym wschodzie, przez 12-13°C na południu i w centrum, do 14-15°C na zachodzie.

Czwartek

Słabe opady wystąpią ponownie na wschodzie, tu też więcej chmur. W pozostałych regionach pogodniej i więcej słońca. Zrobi się cieplej. Temperatura wzrośnie do 12-13°C na wschodzie i północnym zachodzie, przez 14-15°C w centrum, do 16-17°C na południowym zachodzie.

Piątek

W piątek do Polski dotrze kolejny front z północy kontynentu, który najwięcej opadów przyniesie na północy i północnym wschodzie Polski. W pozostałych regionach przewaga słońca i ciepłej aury. Temperatura wzrośnie do 9-11°C na krańcach północy, przez 12-13°C w głębi kraju, do nawet 17-18°C w województwach południowych.

Weekend

Obecne prognozy wskazują na deszczową, pochmurną i zimną sobotę. Do Polski dotrze kolejny front z deszczem. Temperatury niezbyt wysokie – od 7-9°C na północy, przez 10-11°C na zachodzie, do 12-13°C w pozostałych regionach. W niedzielę pogoda niewiele się zmieni, nadal zimno i deszczowo w całym kraju. Temperatury raczej marcowe, do 8-9°C na zachodzie, do 12-13°C na wschodzie.

Przysłowie na ten tydzień

Choć i w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje

Nadchodzący tydzień przyniesie nam raczej chłodną i deszczową pogodę, a w pierwszej połowie tygodnia dodatkowo wietrzną. Uważajmy na przeziębienia. Uwaga również na przymrozki, które pojawiać się będą przede wszystkim w północnej części kraju. Pamiętajmy zatem, aby dodatkowo zabezpieczyć rośliny przez negatywnym działaniem ujemnych temperatur. Niestety prognozy wskazują, że zimna aura może pozostać z nami nawet do końca kwietnia.