Pochmurny i deszczowy dzień
Zdjęcie (pixabay.com)

Tydzień, który właśnie się kończy nie przyniósł nam takich upałów jak ubiegły. Co prawda prawie do połowy tygodnia na wschodzie mieliśmy upał, ale później już w całym kraju się ochłodziło. Nie zabrakło burz i opadów deszczu. W ciągu najbliższych 7 dni nie oczekujmy na wielkie zmiany. Przez cały tydzień będzie raczej umiarkowanie ciepło, popada deszcz i czasami zagrzmi. 

Poniedziałek

Jutro opadów deszczu spodziewamy się na zachodzie, w Wielkopolsce, na Pomorzu, Pomorzu Zachodnim, Warmii i Mazurach oraz na Kujawach. W tych rejonach również zagrzmi. Na pozostałym obszarze pogodnie z niewielką ilością chmur. Termometry pokażą od zaledwie 19-20 stopni na północnym zachodzie, przez 22-23 w głębi kraju, po 25*C na południowym wschodzie i południu. Wiatr umiarkowany.

Wtorek

We wtorek popada głównie na południu, Warmii i Mazurach, na Kujawach, a pod wieczór również na Lubelszczyźnie. Największe szanse na burze istnieją na południu i południowym wschodzie, ale nie wykluczamy, że również na północnym zachodzie może zagrzmieć. Podczas burz deszcz silniejszy. Temperatury podobne do tych z poniedziałku, od 20 stopni na północnym, północnym zachodzie i na zachodzie do 25-26 na południowym wschodzie.

Środa

Kolejny dzień tygodnia przyniesie umiarkowane opady deszczu na południu i południowym wschodzie kraju. Po południu w tych regionach również zagrzmi, lokalnie burze mogą być dosyć gwałtowne. Oczywiście, podczas burz opady będą silniejsze. Na pozostałym obszarze słonecznie. Bez większych zmian pod względem temperatur, od 19-20 stopni na północnym zachodzie do 24-25 na Lubelszczyźnie. Wiatr słaby i umiarkowany.

Czwartek

W czwartek przez południowe i południowo wschodnie części kraju przetaczać się będzie strefa z silnymi opadami deszczu. Na południu Małopolski, na Podkarpaciu i na krańcach południowo wschodnich Lubelszczyzny może spaść nawet 20-25 mm wody na 3 godziny. Pogorszyć sprawę może fakt, że w samo na Podkarpaciu możliwe są burze, podczas których opady mogą być większe. Na szczęście burze szybko wygasną. Wszędzie, poza północno zachodnią częścią kraju niebo zachmurzone. Na południu kraju może zrobić się chłodno, tam w ciągu dnia może być ledwie 16-17 stopni! Na pozostałym obszarze od  21 do 23*C. Wiatr słaby.

Piątek

W piątek odpoczniemy od opadów, a jeśli będzie coś padać to tylko słabo na Pomorzu. Również burz nigdzie się nie spodziewamy. Termometry będą pokazywały ciągle takie same wartości, od 19-20 stopni na północy do 25*C na południowym wschodzie i południowym zachodzie.

Weekend

Na weekend pogoda standardowo się popsuje. W sobotę może przelotnie padać niemal wszędzie, poza wschodem kraju i Wielkopolską. Również tam nie będzie burz, a wszędzie indziej zagrzmi. Będzie cieplej, od 23 stopni na Pomorzu do 25-26 stopni na pozostałym obszarze. Możliwe, że na południowym wschodzie będzie o 1 stopień więcej. W niedzielę popada wszędzie poza zachodem i południowym zachodem Polski. Z biegiem dnia opady będą jednak stopniowo zanikać. Burze możliwe głównie na wschodzie. W ostatni dzień tygodnia termometry pokażą od 20 stopni na północnym zachodzie do 27*C na wschodzie.

18-24

Wykres temperatur maksymalnych w dniach 18-24 sierpnia

Przysłowie na ten tydzień:

„Bartłomieja (24.08.) naśladuje cały wrzesień, a z nim jesień”

Przed nami tydzień, który nie przyniesie upałów, ani typowo letniej pogody. Na ogół będzie umiarkowanie ciepło, z opadami deszczu i burzami. Noce podczas nadchodzącego tygodnia mogą być zimne. Zwłaszcza w drugiej jego części lokalnie możemy mieć poniżej 10 stopni. Widać więc, że lato już powoli się kończy i nadchodzi jesień. Choć ostatni tydzień sierpnia może znów przynieść nam letnią pogodę, to nie powinniśmy zapominać o tym, że to już koniec wakacji i już niedługo chłodne dni znacznie będą przeważały nad tymi cieplejszymi.