Zima, śnieg i słońce

Po parodniowej odwilży ponownie w całym kraju zrobiło się zimowo. Pojawiły się też intensywne opady śniegu, które miejscami przyniosły długo oczekiwaną, prawdziwą zimę. W tym tygodniu zima nie odpuści, utrzymywać się będzie całodobowy mróz, dopada też śniegu.

Poniedziałek

W poniedziałek nadal do Polski docierać będzie mroźne, ale wilgotne powietrze. W całym kraju możemy liczyć na opady śniegu, które miejscami mogą być umiarkowane. Będzie też sporo przejaśnień. Wszędzie na minusie, od -4/-5°C na wschodzie, do -2/-3°C na zachodzie Polski.

Wtorek

We wtorek mocniej popada śnieg na krańcach północnych kraju, gdzie zaznaczy się front atmosferyczny. W pozostałych regionach sporo słońca, a opady które wystąpią na wschodzie będą raczej symboliczne. Mroźno, od -5/-6°C na północnym wschodzie, przez -3/-4°C w centrum i na południu, do -2°C na zachodzie kraju.

Środa

Front z północy kraju wędrować będzie na południe, a wraz z nim występować będą opady śniegu. Najmocniej popada na północy Polski. Wciąż zimno, od -5/-6°C na wschodzie, przez -3/-4°C w centrum, do -1/-2°C na zachodzie i północnym zachodzie.

Czwartek

W czwartek nadal śnieżnie w znacznej części kraju, ale opady będą miały raczej charakter przelotny. Do wschodnich dzielnic kraju chwilowo napłynie jeszcze zimniejsze powietrze, zaś do północno zachodnich cieplejsze znad morza. I tak na północnym wschodzie temperatura wzrośnie do -8/-9°C, w centrum do -4/-5°C, a na zachodzie -1/-2°C.

Piątek

W piątek bez większych zmian w pogodzie, miejscami pojawiać się będą przelotne opady śniegu, ale zabraknie też przejaśnień i chwil ze słońcem. Mróz wyniesie od -5/-6°C na wschodzie, do około -2/-4°C w pozostałych częściach kraju.

Weekend

W sobotę mroźnie i słonecznie. Słabe opady pojawią się tylko miejscami na południu kraju. Mróz wyniesie od -5/-6°Cna wschodzie, do -2/-3°C  na zachodzie. W niedzielę najprawdopodobniej rozpoczną się zmiany w pogodzie, które sprowadzi nam ciepły front atmosferyczny. Wieczorem na zachodzie rozpoczną się opady śniegu, które szybko przechodzić będą w opady deszczu. Warunki na drogach będą bardzo trudne. Wraz z frontem napłynie cieplejsze powietrze i na zachodzie temperatura wzrośnie do około 1-2°C. W pozostałych regionach nadal mróz, do -4/-5°C na wschodzie.

Przysłowie na ten tydzień

Styczeń mrozem trzeszczeć musi, wtedy chłopa plon przydusi

Nadchodzący tydzień minie przede wszystkim pod znakiem zimowej pogody. Będzie mroźno, a do tego okresowo pojawiać się będą opady śniegu. Obecnie prognozy wskazują na to, że odwilż, która rozpocznie się pod koniec tygodnia potrwa przynajmniej kilka dni. Czy zima jeszcze wróci do Polski? Na pewno nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.