Przymrozki występują jesienią i wczesną wiosną

Nadchodzący tydzień przyniesie nam niewielkie ocieplenie, ale wystarczające, aby w całym kraju temperatury przekroczyły granicę zera stopni Celsjusza. W drugiej połowie tygodnia na pogodę zacznie wpływać wyż, a to oznacza więcej chwil ze słońcem i brakiem opadów. Niestety święta podobnie jak w poprzednich latach nie będą białe.

Poniedziałek

Poniedziałek nie powinien przynieść już opadów śniegu oraz marznącej mżawki. Przejaśnień spodziewamy się wyłącznie na południu, w pozostałych regionach będzie pochmurno oraz mglisto. Zrobi się cieplej, gdyż za wyjątkiem regionów podgórskich temperatura przekroczy zero stopni Celsjusza. W całym kraju ujrzymy na ogół do 2°C, a na zachodzie do 3-4°C.

Wtorek

W nocy oraz we wtorek rano na wschodzie czeka nas niebezpieczna aura, gdyż występujące opady deszczu mogą zamarzać, powodując niebezpieczną gołoledź. Opady powinny ustać już przed południem. W pozostałych regionach raczej bez opadów, ale pochmurno i mglisto. Miejscami na zachodzie mogą wystąpić mgły osadzające szadź. Zrobi się nieco chłodniej, od -1°C na północnym zachodzie oraz regionach podgórskich, do 1-2°C w pozostałych regionach. Na krańcach północno wschodnich zaznaczy się wpływ frontu ciepłego i tu może być do 3-4°C.

Środa

W środę wyż znad Rumunii zacznie sprowadzać cieplejsze powietrze z południa, a w górach może wystąpić halny. W końcu w większości regionów zrobi się pogodniej i wyjrzy słońce. Temperatura wzrośnie od 2-3°C na północnym wschodzie, przez 5-6°C w centrum, do nawet 7-9°C na południu i południowym zachodzie.

Czwartek

Niewiele zmieni się w pogodzie w czwartek, nadal bardzo pogodnie i z temperaturami powyżej zera stopni Celsjusza. Na północy termometry pokażą około 1-2°C, a na południu do 4-5°C.

Piątek

Centrum wyżu przemieści się nad wschodnią część Niemiec. Do naszego kraju nadal docierać będzie ciepłe powietrze, ale nieco bardziej wilgotne. Z tego względu mogą wystąpić chmury straus, które przez większą część dnia szczelnie zakryją niebo na północy kraju. W pozostałych regionach powinno być pogodniej. Temperatura wzrośnie od 1°C na wschodzie, do 2-3°C w centrum oraz na północy, do 4-5°C na południowym zachodzie.

Weekend

Sobota, a więc wigilia Bożego Narodzenia zapowiada się pogodnie i ciepło na zachodzie, oraz pochmurno i chłodno na wschodzie. Na zachodzie temperatura wzrośnie do 5-6°C przy granicy z Niemcami, wystąpią również mocniejsze porywy południowego wiatru. Z kolei na wschodzie oraz częściowo północy będzie pochmurno oraz mglisto, za sprawą chmur stratus, a temperatura wzrośnie do około 0-1°C. Niedziela, czyli Boże Narodzenie przyniesie większe zachmurzenie w całym kraju, ale nie powinno padać. Najwięcej słońca na południu oraz w centrum, większe zachmurzenie wystąpi na północy. Temperatura wzrośnie od 1-2°C na północnym wschodzie, do 6-7°C na zachodzie oraz południu. Niewykluczone, że w górach ponownie powieje halny.

Przysłowie na ten tydzień

Suchy grudzień stoi za to, że sucha wiosna i suche lato

Nadchodzący tydzień przyniesie nam pogodę, z którą od dłuższego czasu zmagają się mieszkańcy zachodniej części Polski, a więc chłodną odmianę jesieni. Jedyną dobrą wiadomością jest fakt, że spodziewamy się wielu chwil ze słońcem, którego bardzo brakuje o tej porze roku. Niestety święta Bożego Narodzenia ponownie będą bez śniegu, a do końca roku poza możliwymi krótkimi epizodami zimowymi nie spodziewamy się większego ochłodzenia.