Mroźna, ale słoneczna pogoda zimą

Nadchodzący tydzień przyniesie umiarkowanie chłodną aurę. Na zachodzie temperatury lekko na plusie, a na wschodzie na minusie. Pod koniec tygodnia zacznie docierać bardzo mroźne powietrze ze wschodu kontynentu.

Poniedziałek

W poniedziałek spodziewamy się dosyć smętnej i leniwej aury. Na niebie sporo chmur, szczególnie w centrum, ale z biegiem godzin będzie się przejaśniać. Gdzieniegdzie spadnie słaby śnieg, a na północnym wschodzie chwilami sypnie mocniej, ale wyłącznie przelotnie. Temperatura wyniesie od -1/-2°C na krańcach południowo wschodnich, przez 1-2°C na plusie na wschodzie północy i w centrum, do 3-4°C na zachodzie Polski.

Wtorek

Aura niewiele się zmieni, ale będzie więcej słońca, głównie w południowej części kraju. Na północy więcej chmur z możliwymi słabymi opadami śniegu. Temperatura na minimalnym plusie do 1-2°C, tylko na krańcach południowo i północno wschodnich możliwy słaby mróz.

Środa

Środa przyniesie sporo pogodnego nieba, ale też chmur, z których popada śnieg. Będą to opady słabe na południowym wschodzie oraz okresami intensywne na północy (za sprawą efektu jeziora). Zacznie docierać coraz zimniejsze powietrze. Na krańcach wschodnich temperatura spadnie do -1/-2°C, a w centrum i na zachodzie wzrośnie do 1-2°C.

Czwartek

Więcej chmur ponownie na północy i południu, ale padać nie powinno. W pozostałych regionach sporo pogodnego nieba, ale coraz zimniej. Na wschodzie mróz do -2/-3°C, w centrum około 0°C, a na zachodzie do plus 1-2°C.

Piątek

Aura nie wiele się zmieni. Do Polski docierać będzie zimne powietrze z północy. Na wybrzeżu ponownie może padać śnieg, chwilami intensywnie. W pozostałych regionach pogodnie i sporo słońca. Temperatura wyniesie od -1/-2°C na wschodzie, przez 0°C w centrum, do 1-2°C na północnym zachodzie.

Weekend

Sobota zapowiada się pierwszym dniem z mroźnymi masami powietrza. Na wschodzie temperatura spadnie -5/-6°C, w centrum do -2/-3°C, tylko na krańcach zachodnich dodatnie wartości do 1-2°C. Niedziela przyniesie kontynuację mroźnej aury i to w całym kraju, na wschodzie mróz wyniesie do -10/-11°C, w centrum do -5/-6°C, a na zachodzie do-3/-4°C. Nigdzie nie powinno padać.

Przysłowie na ten tydzień

Jeśli ci jeszcze nie dokuczył luty, to pal dobrze w kominie i miej kożuch suty.

Jeszcze tydzień temu nic nie wskazywało na nadejście tak ostrych mrozów. Obecnie prognozy wskazują na utrzymanie się napływu mroźnych mas powietrza nawet do 4-5 marca.