Pogodne niebo w czerwcu

Po chłodnych i deszczowych pierwszych dwóch dekadach maja końcówka miesiąca w końcu przyniesie nam upragnione wysokie temperatury. Odpoczniemy też od ciągłych opadów deszczu, lecz musimy się liczyć, że pojawiać się będą burze, które mogą być groźne. Bardzo możliwe, że w tym tygodniu temperatury po raz pierwszy w tym roku przekroczą 30*C. 

Poniedziałek

Nowy tydzień w większości regionów rozpocznie się bardzo słonecznie, więcej chmur tylko na zachodzie i północnym-wschodzie kraju. W ciągu dnia nastąpi wzrost zachmurzenia i może popadać deszcz, pojawią się także burze, które mogą wystąpić w przede wszystkim na południu i zachodzie kraju. Będzie zdecydowanie cieplej niż w ostatnich dniach od 23-24*C na wschodzie, przez 21-22*C w centrum, południu i południowym-zachodzie do 18-20*C na północnym-zachodzie.

Wtorek

We wtorek będzie również słonecznie i bardzo ciepło. Temperatury będą bardzo wyrównane od 23 do 26*C, chłodniej może być tylko na wschodzie. Bardzo możliwe nad wschodnie dzielnice naszego kraju wkroczy sporej wielkości układ burzowy znad Ukrainy i Białorusi. Poza tym burze mogą także rozwijać się w większości regionów kraju.

Środa

Słupki rtęci pokażą jeszcze wyższe wartości niż we wtorek. W całym kraju na ogół 27-28*C, nie wykluczamy, że lokalnie będzie jeszcze cieplej. Tylko miejscami na południu do 25-26*C, będzie za to bardzo słonecznie. Tego dnia burze nie powinny nam dokuczać.

Czwartek

Czwartek to kolejny dzień bardzo wysokich temperatur i słonecznej pogody. Będzie delikatnie cieplej niż w środę do 27-29*C, lokalnie termometry mogą wskazać nawet 30*C. Ponownie chłodniej na południu do 25-26*C. Burz spodziewamy się dopiero wieczorem i to tylko na zachodzie Polski. Ciężko na razie powiedzieć jaką będą mieć siłę, obecne prognozy  wskazują na bardzo silne zjawiska, lecz zapewne jeszcze prognozy ulegną zmianom.

Piątek

Pierwszy dzień weekendu to kontynuacja napływu bardzo ciepłych mas powietrza z południa kontynentu. Będzie upalnie do 29-30*C, miejscami z całą pewnością może być jeszcze cieplej. Ponownie groźne burze mogą pojawiać się na zachodzie kraju.

Weekend

Sobota będzie również upalna z temperaturami w okolicach 30*C. Chłodniej tylko na krańcach zachodnich, gdzie zaznaczy się front atmosferyczny, a termometry pokażą do 25-27*C. Kolejny raz na zachodzie mogą pojawić się groźne burze. W niedzielę gorące masy powietrza zostaną zepchnięte bardziej do centrum i na wschód kraju. Wszędzie tam od 28*C do 30*C, wyraźnie chłodniej na zachodzie gdzie będzie zaledwie 21-24*C, a także bardzo burzowo.

wykres temperatur 19 25 maja

Przysłowie na ten tydzień:

„Grzmot w maju nie szkodzi, sad dobrze obrodzi”

Nadchodzący tydzień przyniesie nam upragnione ciepło, będzie też sporo słońca. Niestety musimy się liczyć z możliwością wystąpienia burz, w zasadzie każdego dnia. Winnemu temu będzie napływ ciepłych mas powietrza z nad Atlantyku i zachodu kontynentu. Najprawdopodobniej koniec tygodnia to chłodny front atmosferyczny na zachodzie Polski, który przyniesie gwałtowne zjawiska.

Comments are closed.