Pochmurne jesienne niebo

Miniony tydzień przyniósł pogodę, która pozwoliła nam cieszyć się złotą jesienią. Było bardzo dużo słońca, nie padało, a do tego było ciepło. Niestety nie uniknęliśmy typowej jesiennej pogody, czyli szarugi. W tym tygodniu zmiany pojawią się drugiej części tygodnia, gdy do Polski zaczną docierać fronty atmosferyczne z opadami deszczu.

Poniedziałek

Początek tygodnia rozpocznie się bardzo ładną pogodą w całej południowej i centralnej części kraju. Mniej szczęścia będą mieć mieszkańcy północnych województw, gdyż w tej części kraju, już od rana pojawiać się będą mgły i zachmurzenie, nie wykluczona też mżawka. Chmury i mgły będą powoli przemieszczać się w kierunku południowym. Tam gdzie pojawi się zachmurzenie, temperatura nie wzrośnie powyżej 10°C, z kolei na południu ponownie ciepło – do 13-15°C.

Wtorek

Nie wiele zmieni się w pogodzie również we wtorek. Nadal mglisto i pochmurno będzie na północy i północnym wschodzie, lecz z biegiem godzin chmury powinny częściowo zaniknąć. Do końca dnia pochmurno na północnym wschodzie. W pozostałej części kraju pogodnie, a lokalnie nawet bezchmurnie. Niezbyt ciepło na północy kraju, gdzie temperatura zatrzyma się na poziomie 7-9°C, natomiast na południu cieplej od 12 do 15°C.

Środa

W środę do zachodnich dzielnic kraju zbliży się front atmosferyczny, który przyniesie mgły, chmury i opady mżawki. Pochmurno będzie również na północy kraju. Z kolei w pozostałych regionach więcej słońca i nadal ciepło – do 12-14°C. Tam gdzie pogodę zdominują mgły i chmury, temperatura wzrośnie do 6-8°C.

Czwartek

Sporo słońca i wysokie temperatury występować będą na południu i częściowo w centrum kraju. Z kolei na zachodzie i północy nadal mogą pojawiać się chmury i mgły. Temperatury bez większych zmian – od 6-8°C w miejscach gdzie będzie pochmurno, do 12-14°C tam gdzie wyjrzy słońce.

Piątek

W piątek dotrze do Polski front atmosferyczny, który przyniesie pierwsze od dłuższego czasu opady deszczu. Początkowo padać będzie na północy, a z biegiem godzin rozpada się w centrum i na wschodzie. Temperatura w piątek wyniesie od 7-9°C na wschodzie, do 11-13°C na zachodzie.

Weekend

W sobotę do Polski dotrze kolejny front z opadami. Najwięcej deszczu spadnie od zachodu po północ kraju. Dopiero wieczorem strefa opadów dotrze nad wschód i południe. Temperatury raczej wyrównane – od 8-9°C na wschodzie, do 11-12°C na zachodzie. W niedzielę kolejny front dotrze do Polski, przez większą część dnia będzie pochmurno oraz może padać. Od zachodu postępować będą przejaśnienia. Ciepło – od 11-12°C na wschodzie, do 14-16°C na zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy w listopadzie liść na szczytach drzew trzyma, to w maju na nowe liście spadnie jeszcze zima

Pierwszy tydzień listopada nie przyniesie nam niczego nowego w pogodzie tej jesieni, z czym nie mieliśmy do czynienia wcześniej. Będzie sporo słońca oraz ciepło. Niestety w części kraju pojawiać się będą chmury piętra niskiego – stratusy oraz mgły, a w związku z tym będzie chłodno, ponuro i nieprzyjemnie. Dopiero w drugiej części tygodnia zaczną docierać fronty atmosferyczne i pojawią się opady deszczu. Wszystko wskazuje na to, że kolejny epizod zimowy może pojawić się w drugiej połowie listopada.