Zima, śnieg i pogodne niebo

Za nami najbardziej śnieżny tydzień tej zimy, gdy kolejne fronty z opadami przechodziły przez nasz kraj. Zima jak na razie pokazuje nam swoje łagodne oblicze, przede wszystkim pod względem mrozu. W nadchodzącym tygodniu wszystko wskazuje na to, że zacznie robić się coraz chłodniej. Już teraz możemy powiedzieć, że zima pozostanie z nami przynajmniej do połowy lutego.

Poniedziałek

Przejaśnienia i słońce, ale będzie ich zdecydowanie mniej niż w niedzielę,  pojawiać się będą także w poniedziałek. Wystąpią również opady śniegu, które w zasadzie mogą występować w całym kraju. Najintensywniejsze za sprawą warunków sprzyjających konwekcji występować będą na wybrzeżu. W całym kraju temperatura w okolicy 1-2°C, na zachodzie lokalnie do 3°C, na wschodzie i miejscami na południu słaby mróz od -1°C.

Wtorek

Także we wtorek niebo będzie się przecierać i pojawi się słońce. Chmury z opadami śniegu, pojawią się na zachodzie i zbiegiem dnia przesuwać się będą w głąb kraju. Chwilami może popadać mocniej. Temperatura bez większych zmian w porównaniu z poniedziałkiem, od 2-3°C w centrum i południowym zachodzie, do około 0°C i -1°C na północy, wschodzie i południu Polski.

Środa

Pogoda nie zmieni się znacznie w środę, lecz zacznie się robić delikatnie chłodniej. Odczujemy to przede wszystkim w nocy gdy temperatury spadną sporo poniżej 0°C. W ciągu dnia całym kraju na ogół pochmurno i z opadami śniegu, które przeważnie będą słabe, a chwilami umiarkowane. Mocniej popada w górach. Temperatury na poziomie od -1°C do około 1-2°C.

Czwartek

Także w czwartek za dnia mróz będzie odpuszczać i na zachodzie oraz na południowym wschodzie notować będziemy wartość ponad 0°C. W pozostałych regionach do -1°C, a na północnym wschodzie do -2°C i -3°C. Sporo rozpogodzeń i pogodnego nieba na zachodzie i północy, zaś na południu i południowym wschodzie zaznaczą się chmury przynoszące opady śniegu. Miejscami popada mocniej.

Piątek

Najprawdopodobniej front, który nasunie się nad dzielnice południowe i południowo wschodnie zacznie się wypełniać i zostanie zablokowany przez wyż znad Wysp Brytyjskich i Skandynawii. Opady śniegu występować będą na południu, a do Polski zacznie napływać coraz chłodniejsze powietrze. Temperatury w okolicy 0°C i -1°C notować będziemy na południu kraju, zaś im dalej na północ tym będzie chłodniej do -3°C i -4°C na północnym wschodzie.

Weekend

W sobotę zimne powietrze zostanie chwilowo wyparte za sprawą łagodnych mas pochodzenia polarnomorskiego. Mróz wystąpi tylko na południu i południowym wschodzie do -1°C, gdzie dodatkowo występować będą opady śniegu. W pozostałych regionach do 2-3°C. W niedzielę w dalszym ciągu na wschodzie kraju spodziewamy się opadów śniegu, w pozostałych regionach również opady, ale deszczu i deszczu ze śniegiem. Mróz tylko na południu i południowym wschodzie do -1°C.

Przewidywane temperatury w tym tygodniu:

2.8

 

Przysłowie na ten tydzień:

„Gdy w lutym mróz mocno trzyma, będzie krótka zima”

Przed nami kolejny tydzień z zimą w łagodnym wydaniu. W prognozach długoterminowych widać jednak wyraźną zmianę i umocnienie wyżu nad Wyspami Brytyjskimi. Dodatkowo przed wschód Europy z północy kontynentu przemknie front atmosferyczny, za którym ma napłynąć bardzo zimne powietrze. Wszystko wskazuje na to, prawdziwa zima dopiero przed nami.