Za nami najbardziej śnieżny tydzień tej zimy, gdy kolejne fronty z opadami przechodziły przez nasz kraj. Zima jak na razie pokazuje nam swoje łagodne oblicze, przede wszystkim pod względem mrozu. W nadchodzącym tygodniu wszystko wskazuje na to, że zacznie robić się coraz chłodniej. Już teraz możemy powiedzieć, że zima pozostanie z nami przynajmniej do połowy lutego.

Poniedziałek

Przejaśnienia i słońce, ale będzie ich zdecydowanie mniej niż w niedzielę,  pojawiać się będą także w poniedziałek. Wystąpią również opady śniegu, które w zasadzie mogą występować w całym kraju. Najintensywniejsze za sprawą warunków sprzyjających konwekcji występować będą na wybrzeżu. W całym kraju temperatura w okolicy 1-2°C, na zachodzie lokalnie do 3°C, na wschodzie i miejscami na południu słaby mróz od -1°C.

Wtorek

Także we wtorek niebo będzie się przecierać i pojawi się słońce. Chmury z opadami śniegu, pojawią się na zachodzie i zbiegiem dnia przesuwać się będą w głąb kraju. Chwilami może popadać mocniej. Temperatura bez większych zmian w porównaniu z poniedziałkiem, od 2-3°C w centrum i południowym zachodzie, do około 0°C i -1°C na północy, wschodzie i południu Polski.

Środa

Pogoda nie zmieni się znacznie w środę, lecz zacznie się robić delikatnie chłodniej. Odczujemy to przede wszystkim w nocy gdy temperatury spadną sporo poniżej 0°C. W ciągu dnia całym kraju na ogół pochmurno i z opadami śniegu, które przeważnie będą słabe, a chwilami umiarkowane. Mocniej popada w górach. Temperatury na poziomie od -1°C do około 1-2°C.

Czwartek

Także w czwartek za dnia mróz będzie odpuszczać i na zachodzie oraz na południowym wschodzie notować będziemy wartość ponad 0°C. W pozostałych regionach do -1°C, a na północnym wschodzie do -2°C i -3°C. Sporo rozpogodzeń i pogodnego nieba na zachodzie i północy, zaś na południu i południowym wschodzie zaznaczą się chmury przynoszące opady śniegu. Miejscami popada mocniej.

Piątek

Najprawdopodobniej front, który nasunie się nad dzielnice południowe i południowo wschodnie zacznie się wypełniać i zostanie zablokowany przez wyż znad Wysp Brytyjskich i Skandynawii. Opady śniegu występować będą na południu, a do Polski zacznie napływać coraz chłodniejsze powietrze. Temperatury w okolicy 0°C i -1°C notować będziemy na południu kraju, zaś im dalej na północ tym będzie chłodniej do -3°C i -4°C na północnym wschodzie.

Weekend

W sobotę zimne powietrze zostanie chwilowo wyparte za sprawą łagodnych mas pochodzenia polarnomorskiego. Mróz wystąpi tylko na południu i południowym wschodzie do -1°C, gdzie dodatkowo występować będą opady śniegu. W pozostałych regionach do 2-3°C. W niedzielę w dalszym ciągu na wschodzie kraju spodziewamy się opadów śniegu, w pozostałych regionach również opady, ale deszczu i deszczu ze śniegiem. Mróz tylko na południu i południowym wschodzie do -1°C.

Przewidywane temperatury w tym tygodniu:

2.8

 

Przysłowie na ten tydzień:

„Gdy w lutym mróz mocno trzyma, będzie krótka zima”

Przed nami kolejny tydzień z zimą w łagodnym wydaniu. W prognozach długoterminowych widać jednak wyraźną zmianę i umocnienie wyżu nad Wyspami Brytyjskimi. Dodatkowo przed wschód Europy z północy kontynentu przemknie front atmosferyczny, za którym ma napłynąć bardzo zimne powietrze. Wszystko wskazuje na to, prawdziwa zima dopiero przed nami.

Autor zdjęcia „Derecho”

Udostępnij swój głos!


Podziel się swoimi wrażeniami
  • W szoku
  • Sympatycznie
  • Smutno
  • Jestem zły/a
  • Bez szału
  • Trochę się boję
PODZIEL SIĘ
Paweł Bartoń
Interesuję się meteorologią, zjawiskami pogodowymi oraz ogólnie przyrodą. Ciekawią mnie mechanizmy powstania zjawisk. To czemu chce stawić czoła, to ogromna trudność z jaką wiąże się prognozowanie pogody. Chcę także informować o tym, co dzieje się na całym świecie.