Opady deszczu jesienią

Nadchodzący tydzień przyniesie diametralną zmianę aury. Zrobi się wietrznie, pochmurno i przede wszystkim deszczowo. Wraz z zmianą aury czeka nas napływ wyraźnie chłodniejszych mas powietrza.

Poniedziałek

Początek tygodnia przyniesie ładną i słoneczną aurę na wschodzie kraju. Na zachodzie już od rana zacznie się chmurzyć, a następnie zacznie padać. Opadom towarzyszyć będą umiarkowane podmuchy wiatru. Temperatura wyniesie od 13-15°C na wschodzie, przez 17-18°C w centrum, do 19-20°C na południowym zachodzie.

Wtorek

Kolejny dzień tygodnia przyniesie zmianę aury już w całym kraju. Będzie deszczowo i bardzo deszczowo, szczególnie na wschodzie i południu. W drugiej części dnia od północnego zachodu postępować będą rozpogodzenia. Temperatura wyniesie od 9-10°Cna wschodzie, przez 12-13°C na południu, do 14-16°C na zachodzie i północnym zachodzie.

Środa

Środa przyniesie przejściowe uspokojenie aury. Nie zabraknie słońca, ale też nie zabraknie chwil z chmurami i przelotnymi opadami deszczu, które mogą wystąpić na północy oraz wschodzie. Temperatury na typowym październikowym poziomie, od 13-14°C na północy, do 14-15°C na południu, lokalnie do 16°C.

Czwartek

Kolejny front sięgnie nad Polskę i zaznaczy się głównie na północy oraz w centrum. Dopiero w drugiej części dnia oraz wieczorem dotrze do województw południowych, gdzie przez większą część dnia będzie jeszcze pogodnie. Opadom deszczu towarzyszyć będą silniejsze porywy wiatru do 50 km/h na północy, i do 40 km/h na południu. Na termometrach chłodno, od 9-11°C na północy i w centrum, do 14-15°C na krańcach południowych.

Piątek

Równie nieprzyjemną, wietrzną i deszczową aurę przyniesie piątek. Tego dnia występować będą głównie opady przelotne i to na terenie całego kraju, momentami może padać mocno. Znów mocniej powieje wiatr, do 40 km/h na północy i do 55 km/h na południu. Temperatury jakby zatrzymały się na niezbyt wysokich wartościach i wyniosą od 10-11°C na północnym wschodzie, do 12-13°C w pozostałych regionach.

Weekend

Sobota przyniesie niemal identyczną aurę jak w piątek, ale z małymi różnicami. Porywy wiatru wyniosą do 40 km/h, przede wszystkim na południu i zachodzie, będzie mniej opadów oraz zrobi się lekko cieplej, na ogół do 12-14°C. Niedziela przyniesie znów deszczową i pochmurną aurę. Najwięcej deszczu spadnie na północy i zachodzie. Temperatura wyniesie od 10°C na północy, do 11-12°C w centrum i na wschodzie, do 13-14°C na południu i zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima.

Nadchodzący tydzień przyniesie wietrzną i deszczową aurę, czyli taką do jakiej na przestrzeni wielu lat przyzwyczaił nas październik. Naprawdę trudno, aby tego miesiąca nie występowały silniejsze podmuchy wiatru, którym towarzyszyły opad deszczu. Prognozy długoterminowe wskazują, że możemy jeszcze liczyć na cieplejsze dni z temperami nawet ponad 18 stopni.