Mroźna i śniezna zima

Przed nami tydzień z niespokojną aurą i gigantycznymi skokami ciśnienia. Niejedną osobę na pewno zaboli głowa, do tego będzie solidnie wiać wiatr oraz spadnie śnieg. W drugiej połowie tygodnia w całym kraju chwyci mróz, najsilniejszy na wschodzie Polski.

Poniedziałek

Nad Polską wędrować będzie chłodny front atmosferyczny. Początkowo przyniesie on opady deszczu, które szybko przejdą w opady śniegu. Strefa śniegu wędrować będzie w głąb kraju. Na północy w drugiej części dnia padać będzie przelotnie. Na termometrach zobaczymy od -1/0°C na południu, do 3-4°C na północy. Wystąpią również silniejsze podmuchy wiatru, szczególnie w centrum i na południu.

Wtorek

We wtorek sporo pochmurnego nieba i słabych opadów śniegu, ale nie zabraknie też chwil ze słońcem. Zacznie też wzmagać się wiatr, w ciągu dnia powieje do 40-50 km/h, ale już wieczorem na północnym zachodzie do prędkość wzrośnie do 60-70 km/h, pojawią się także opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Chłodno, od -2/-3°C na wschodzie, do 1-2°C na zachodzie.

Środa

Noc z wtorku na środę oraz sama środa przyniosą nam bardzo dynamiczną aurę. Na pogodę wpływać będzie niż znad Łotwy i Estonii, który szybko przemieści się nad Rosję. W centrum niżu ciśnienie spadnie do 976 hPa, a Polska znajdzie się w strefie dużego gradientu ciśnienia. Będzie mocno wiać, a do tego wystąpią opady różnego rodzaju. Na zachodzie oraz w centrum  będzie to deszcz, deszcz ze śniegiem, a w drugiej części dnia śnieg. W pozostałych regionach spodziewamy się opadów mokrego śniegu, będą to intensywne opady o charakterze przelotnym. W ciągu dnia spodziewamy się porywów dochodzących do 60 km/h, w czasie opadów może wiać mocniej. Temperatura wzrośnie od 1-2°C na wschodzie, do 3-4°C na zachodzie.

Czwartek

W czwartek spłynie do Polski arktyczne powietrze, wciąż mogą występować przelotne opady śniegu. Nadal utrzymywać się będzie silniejszy wiatr, dochodzący do 40-50 km/h. Mroźno w całym kraju, od -8/-6°C na wschodzie, do -2°C na zachodzie.

Piątek

Zrobi się jeszcze zimniej. W ciągu na na wschodzie temperautra nie przekroczy -10°C, w centrum -4/-5°C, a na północnym zachodzie -2°C. Nie zabraknie chwil ze słońcem oraz przelotnych opadów śniegu. Wciąż możliwe umiarkowane podmuchy północnego wiatru, potęgującego odczucie zimna.

Weekend

W sobotę do zachodnich krańców kraju zbliży się ciepły front atmosferyczny, który przyniesie opady śniegu, przechodzące w opady deszczu. Niestety te ostatnie będą zamarzać, tworząc groźną gołoledź. Na północnym zachodzie temperatura wzrośnie do 2-3°C, w centrum -2/-3°C, a na wschodzie do -5/-6°C. Niedziela wyraźnie cieplejsza na wschodzie, gdzie na termometrach zobaczymy około 0/-1°C, podobnie w centrum, a na zachodzie do 2-3°C. Nie zabraknie opadów, będzie to sam śniegu, które wystąpią we wschodniej części Polski.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy w styczniu mrozy i śniegi, będą stodoły po brzegi, gdy styczeń mrozów nie daje, prowadzi nieurodzaje

Nadchodzący tydzień przyniesie nam wyraźny powiew zimy, który odczują mieszkańcy całego kraju, a zwłaszcza wschodnich województw. Niestety mroźnej aurze towarzyszyć będą mocniejsze podmuchy wiatru, które potęgować będą odczucie chłodu. Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze. Jak długo pozostanie z nami zima? Obecnie prognozy długoterminowe wskazują na krótkie ocieplenie w okolicach 10 stycznia, a następnie kolejną falę arktycznego powietrza.