Niebezpieczna burza z ulewnym deszczem

Ubiegły tydzień przyniósł nam zróżnicowaną pogodę. Początkowo było dość chłodno, ale potem pojawiły się upały. Nie zabrakło burz i deszczu. Te pierwsze zjawiska były szczególnie gwałtowne w weekend. Nowy tydzień powinien przynieść nam w miarę wyrównaną aurę, czyli nie będzie kilkudniowych chłodnych okresów, a raczej będzie ciągle ciepło. 

Poniedziałek

Na początku tygodnia będzie raczej spokojnie. Burz nigdzie się nie spodziewamy, a jedynie gdzie popada to na północy, gdzie zresztą będzie trochę chłodniej, do 18-19°C. Słabo będzie mogło pokropić jeszcze na samym południu. Poza północą temperatury dość przyjemne, od 21°C na Mazowszu i zachodzie, do 24-25°C na pozostałym obszarze.

Wtorek

We wtorek zrobi się cieplej, ale na zachodzie, południowym zachodzie i północnym zachodzie zagrzmi. Najwięcej słońca będzie na wschodzie, w centrum i na południu. Temperatury wysokie, od 21-22°C na północy i północnym wschodzie, przez 24-25°C na wschodzie, Mazowszu i Kujawach, do 27-28­°C na pozostałym obszarze.

Środa

We środę będzie jeszcze cieplej. Najwyższych temperatur spodziewamy się na południu, gdzie pojawi się upał i słupki rtęci wskażą 31-32°C. Na wschodzie, Mazowszu, w centrum i na zachodzie spodziewamy się 28-29 stopni, zaś na północy znów będzie najchłodniej, do 22-23°C. Burz, które lokalnie mogą okazać się gwałtowne spodziewamy sie na południu i południowym zachodzie. Na pozostałym obszarze bez opadów z dużą ilością słońca.

Czwartek

W czwartek ciąg dalszy upałów, które tym razem przeniosą się na wschód, gdzie spodziewamy się 32-33­°C. Na pozostałym obszarze również będzie bardzo ciepło, od 29° na Mazowszu, w centrum i na południu, do 25-26 stopni na pozostałym obszarze. Chłodniej może być tylko lokalnie na północy, gdzie spodziewamy się 21-22°C. Tym razem burze wystąpią już niemal w całym kraju i w wielu miejscach będą one gwałtowne, z silnym wiatrem do 80 km/h, ulewnym deszczem i gradem o średnicy 2-3 cm. Bez burz tylko na Pomorzu Zachodnim i Pomorzu, ale i tam nie powinno zabraknąć opadów.

Piątek

W kolejny dzień tygodnia burze będą występowały jeszcze tylko na południowym wschodzie. Na wschodzie, w centrum i południu mogą jeszcze występować przelotne opady deszczu, które jednak stopniowo będą opuszczały nasz kraj. Na pozostałym obszarze będzie słonecznie i bez opadów. Zrobi się chłodniej, a temperatura w całym kraju się wyrówna i będzie od 21 do 23°C. Tylko lokalnie na zachodzie może być nieco cieplej, do 24 stopni.

Weekend

Tydzień zakończy niezbyt przyjemny weekend. W sobotę burz należy spodziewać się na południu kraju, jednak nie powinny być one gwałtowne. Na pozostałym obszarze przez cały dzień spodziewamy się dużej ilości słońca. Temperatury wyrównane, będzie na ogół do 23-27°C. W niedzielę przez Polskę przemknie front atmosferyczny, który wszędzie przyniesie opady deszczu w towarzystwie burz, lokalnie gwałtownych. Najcieplej będzie na wschodzie, gdzie spodziewamy się 27-28°C, ale na pozostałym obszarze słupki rtęci wskażą 23-24°C.

Wykres temperatur:

prognoza tygodniowa 20 26 lipca wykres temperatur

Przysłowie na ten tydzień: 

Im na Krzysztofa większe pogody, tym zimą sroższe nastaną lody

Przed nami dosyć dynamiczny tydzień. Niemal codziennie będą miejsca gdzie pojawią się burze, nie zabraknie upałów, oraz niższych temperatur. Na razie na wyżową pogodę nie mamy co liczyć. Następny tydzień  (od 27.07) także nie przyniesie ładnej pogody, przynajmniej na początku. Miejmy więc nadzieję, że miesiąc sierpień przyniesie nam nam bardziej stabilną aurę na dłuższy okres.