Jesienna aura, opady deszczu ze śniegiem

Ostatnie dni okazały się bardzo ciepłe. Pierwszy raz od paru miesięcy temperatura wyraźnie przekroczyła 10 stopni Celsjusza, dochodząc do 14 stopni na krańcach zachodnich. W tym tygodniu również będzie ciepło, ale też wietrznie za sprawą niżów i związanych z nimi frontami atmosferycznymi.

Poniedziałek

W poniedziałek na pogodę w Polsce wpływać będzie niż znad Skandynawii i związane z nim fronty atmosferyczne. Czeka nas zatem pochmurna i wietrzna aura, przejaśnienia wystąpią tylko na południu. Z kolei na północy już od godzin porannych możliwe będą słabe opady deszczu, zaś naprawdę rozpada się dopiero po południu. Będzie ciepło, od 4-5°C na wschodzie, przez 6-7°C w centrum, do 8°C na południowym zachodzie.

Wtorek

Wietrzenie oraz deszczowo również we wtorek, najwięcej opadów wystąpi na południu i będą to opady o charakterze przelotnym. Silnie powieje wiatr, najmocniej na północy oraz w centrum, okresami do 60-70 km/h. W drugiej części dnia od północy zaczną postępować rozpogodzenia. Temperatury wciąż wysokie, od 6-7°C na północy, do 9-10°C na południu.

Środa

W środę czeka nas kolejna porcja silnego wiatru i opadów deszczu. Najmocniej wiać będzie na zachodzie i północy, tu porywy wiatru dochodzić będą do 60-70 km/h, na wschodzie zaś do 50 km/h. Opady deszczu będą umiarkowane, okresami intensywne, najmocniej popada na północy oraz zachodzie. Mimo nieprzyjemnej aury będzie ciepło, od 4°C na północnym wschodzie, przez 6-7°C w centrum, do 8-9°C na południu oraz zachodzie.

Czwartek

Czwartek wciąż deszczowy i pochmurny, będzie też wietrznie szczególnie w północnej części Polski, gdzie powieje do 60 km/h. Na południu zaznaczy się ciepły front atmosferyczny z intensywnymi opadami deszczu. Wciąż ciepło, od 4-5°C w strefie największych opadów i północnym wschodzie, przez 6-7°C na północy, do 9-10°C na krańcach południowych.

Piątek

W piątek aura zacznie się powoli stabilizować, ale nadal będzie wietrznie. Tym razem najmocniejsze porywy wystąpią na wschodzie i południu. Tu powieje do 50-60 km/h. Występować będą również przelotne opady deszczu. Zacznie docierać chłodniejsze powietrze, które zaznaczy się na przeważającym obszarze kraju. Temperatura wzrośnie od 4-5°C na północy, do 7-9°C na krańcach południowych.

Weekend

Sobota przyniesie chłodniejszą aurę, nadal będzie wietrznie, ale na niebie zdecydowanie mniej chmur i opadów. Te wystąpią przede wszystkim na wschodzie i południu. Temperatura wyniesie na ogół do 3-5°C. W niedzielę znów więcej pochmurnego nieba oraz opadów, które wystąpią na południowym zachodzie. W pozostałych regionach przejaśnienia, ale nadal dokuczać mogą nieprzyjemne porywy wiatru do 40 km/h. Raczej chłodno, w całym kraju około 4-5°C.

Przysłowie na ten tydzień

Kiedy luty schodzi, człek po wodzie brodzi

Nadchodzący tydzień przyniesie nam wietrzną i deszczową aurę. Opady i silny wiatr przydadzą się, gdyż od początku roku padało raczej mało, a bezwietrzna i mroźna aura sprzyjała opadaniu powietrza prowadząc do powstawania groźnego smogu. Pod koniec tygodnia ochłodzi się, a nocami chwytać będzie mróz.