Konwekcja wczesną wiosną, przelotne opady

Bardzo obiecująco prezentuje się prognoza na rozpoczynający się tydzień. Po chłodnym początku w Polsce na dłużej zagoszczą ciepłe masy powietrza. Najcieplej zapowiada się piątek. Trzymajmy zatem kciuki, aby prognozy się nie zmieniły, gdyż ostatnich kilkunastu dniach mieliśmy do czynienia z bardzo dynamiczną i zmienną aurą.

Poniedziałek

W pierwszy dzień tygodnia nad Polską wędrować będzie ciepły front atmosferyczny, za którym napłynie wyraźnie cieplejsze powietrze. Od rana opady występować będą w centrum oraz na wschodzie, gdzie możliwy jest także deszcz ze śniegiem oraz sam śnieg. Temperatura wyniesie od 5-6°C na krańcach wschodnich, przez 9-10°C w centrum, do 11-12°C na zachodzie.

Wtorek

W nocy z poniedziałku na wtorek kolejny front przewędruje nad Polską. Zanikające opady deszczu występować będą na wschodzie oraz północnym wschodzie. Będzie raczej pochmurno, ale nie zabraknie przejaśnień, szczególnie w drugiej części dnia, miejscami może też przelotnie popadać. Jeszcze cieplej, temperatura wzrośnie do 9-10°C na północy, do 12-13°C w centrum i do 15-16°C na krańcach południowych. W północnej części kraju mocniej powieje wiatr, do 50 km/h.

Środa

W środę znów zacznie docierać chłodniejsze powietrze, a w południowo wschodniej części kraju zaznaczy się wydajny opadowo front atmosferyczny. W pozostałych regionach padać nie powinno oraz wystąpią przejaśnienia. Na termometrach ujrzymy od 5-7°C na południowym wschodzie, do 9-10°C w pozostałych regionach i 11-12°C na krańcach zachodnich.

Czwartek

W czwartek wiatr znów zmieni kierunek na południowy, a to oznacza ponownie wyższe wartości temperatur. Ciepłe powietrze zaznaczy się przede wszystkim na południu kraju, gdzie może być nawet do 17°C. W centrum i na zachodzie temperatura wyniesie do 12-13°C, a tylko na krańcach północnych będzie do 8-9°C. W wielu regionach zaświeci słońce, a po południu wystąpią przelotne opady oraz burze.

Piątek

Wręcz gorąco zapowiada się piątek… o ile prognozy nie ulegną zmianie, na wschodzie i południu kraju temperatura może po raz pierwszy w tym roku przekroczyć wartość 20°C. W centrum temperatura również powinna być wysoka i wzrosnąć do 16-17°C. Chłodniej tylko na zachodzie i północnym zachodzie, gdzie zaznaczy się kolejny front atmosferyczny, tu temperatura wyniesie do 12-13°C oraz wystąpią opady deszczu.

Weekend

W sobotę wiatr znów zmieni kierunek na północy, a tym samym do naszego kraju zacznie docierać nieco chłodniejsze powietrze. Będzie również pochmurno, a na południu miejscami słabo popada. Temperatura wyniesie od 10-11°C na północy, do 14-15°C na południu. W niedzielę nigdzie nie powinno padać, a na niebie sporo słońca. Wartości temperatur raczej przyjemne, od 11-12°C na północy, do 13-14°C na południu.

Przysłowie na ten tydzień

Marzec, czy słoneczny, czy płaczliwy, listopad obraz żywy

Ostatnie dni przyniosły nam niezwykle dynamiczną i zmienną aurę, czyli tak jak na marzec przystało. Prognozy zmieniały się dosłownie z dnia na dzień, a zamiast zapowiadanego ciepła aura przynosiła chłód oraz opady. Obecnie prognozy wskazują w końcu na większą ilość cieplejszych akcentów. Miejmy nadzieję, że aura ostatecznie dopisze i prognozy nie ulegną zmianie.