Lato w górach, słońce i pogodne niebo

Lata powoli zmierza ku końcowi. Ten tydzień przyniesie nam gorące i upalne masy powietrza, burze. Pod koniec tygodnia zrobi się wyraźnie chłodniej.

Poniedziałek

Poniedziałek przyniesie gorącą, a lokalnie upalną aurę. Chłodniej tylko na północnym zachodzie, gdzie zaznaczą się chmury chłodnego frontu atmosferycznego, które przyniosą słabe opady deszczu. W drugiej części dnia burze z ulewami wystąpią w południowo wschodniej ćwiartce kraju. Temperatura wyniesie od 23-24°C na północnym zachodzie, do 28-29°C w pozostałych regionach. Na południowym zachodzie do 30-31°C.

Wtorek

Po przejściu frontu napłynie nieco łagodniejsze powietrze. Wtorek zatem zapowiada się umiarkowanie pochmurno i przyjemnie ciepło. Opady deszczu wystąpią na krańcach północnych i północno zachodnich. Na termometrach od 20-21°C na północy przez 23-25°C w głębi kraju, do 26-27°C miejscami na południowym wschodzie.

Środa

W środę Polska dostanie się pod wpływ wyżu znad centrum Europy. Do naszego kraju znów zacznie napływać gorące powietrze z południa. Temperatura wyniesie od 23-24°C na północnym wschodzie, przez 25-26°C na wschodzie i północy, następnie 27-28°C na zachodzie, i 29-30°C na południowym zachodzie.

Czwartek

Znów zrobi się upalnie, ale nie w całym kraju. Na północy temperatura wzrośnie do 26-27°C, na wschodzie do 28-29°C, a w centrum i na zachodzie do 30-31°C. Na południowym zachodzie miejscami do 32-33°C. Wieczorem burze możliwe na krańcach południowo zachodnich.

Piątek

Piątek przyniesie dynamiczną aurę, za sprawą pofalowanego frontu atmosferycznego z groźnymi zjawiskami burzowymi. Te wystąpią od zachodu po wschód kraju. Najgroźniejszych burz spodziewamy się od centrum po wschód. Za frontem napłynie chłodniejsze powietrze, na północnym zachodzie temperatura wzrośnie do 20°C, zaś w pozostałych regionach do 24-25°C.

Weekend

Sobota może przynieść zanikające opady deszczu na krańcach południowo wschodnich. W pozostałych regionach padać nie powinno. Najchłodniej na północy i północnym zachodzie, gdzie termometry pokażą do 18-19°C. W głębi kraju wyraźnie cieplej, do 23-24°C na wschodzie i 25-26°C w centrum i na południowym zachodzie. Niedziela przyniesie wyraźne ochłodzenie i to w całym kraju, będzie też padać. Opadów spodziewamy się na północnym zachodzie oraz na południowym wschodzie. Temperatura wyniesie od 18-19°C na północy, do 20-22°C na południu.

Przysłowie na ten tydzień

Kiedy sierpień wrzos rozwija, jesień krótka, szybko mija