Odwilż w zimie, pochmurna pogoda

Za nami kolejny tydzień grudnia i to kolejny tydzień bez zimy. Jednych z nas brak śniegu cieszy, innych przygnębia, gdyż z racji krótkiego dnia na dworze panuje zazwyczaj typowa jesienna szaruga. W tym tygodniu niewiele zmieni się w pogodzie, gdyż nadal będzie ciepło i jesiennie. Lekkie ochłodzenie pojawi się pod koniec tygodnia.

Poniedziałek

Przez Polskę wędrować będzie chłodny front atmosferyczny, najpóźniej opady dotrą nad wschód i południowy wschód kraju, gdzie rozpada się dopiero wieczorem. W większości regionów będzie pochmurno, najwięcej słońca przez większość dnia na południu i południowym wschodzie. Bardzo ciepło, od 5-6°C na wschodzie, do 10-12°C na zachodzie.

Wtorek

Kolejne fronty z opadami wędrować będą przez nasz kraj. Rano opady zanikać będą na wschodzie, a w drugiej części dnia na nowo rozpada się na zachodzie. Znów najwięcej słońca na wschodzie kraju,  a na zachodzie przez większość dnia będzie pochmurno. Nadal bardzo ciepło, od 6-8°C na północy i południu, przez 9-10°C w centrum, do 11-13°C na zachodzie. W całym kraju mocniej powieje wiatr.

Środa

Jeszcze cieplejsza będzie środa, gdy pogoda w żadnym stopniu nie będzie przypominać zimy, a raczej pogodę jaka zwykle panuje w kwietniu. Więcej chmur pojawi się tylko na krańcach wschodnich o raz na północy kraju, gdzie dodatkowo może słabo popadać deszcz. W pozostałych regionach sporo słońca i ciepło! Na północy oraz wschodzie temperatura wzrośnie do 10-11°C, a w centrum i na zachodzie będzie na ogół 12-14°C, miejscami może być nawet do 15°C.

Czwartek

W czwartek nie zabraknie mgieł i pochmurnego nieba, miejscami może pojawić się mżawka. Nie zabraknie też chwil ze słońcem. Zrobi się nieco chłodniej, lecz wciąż temperatury będą bardzo odległe od zimowych. W wigilię termometry pokażą od 5-6°C na północy, przez 7-8°C w centrum, do 9-10°C na południowym zachodzie.

Piątek

Boże Narodzenie minie pod znakiem chmur i opadów deszczu, gdyż przez Polskę wędrować będzie front atmosferyczny. Najpóźniej opady dotrą nad wschód kraju. Temperatury wyniosą od 5-6°C na północy oraz wschodzie, przez 7-8°C w centrum, do 9-10°C na południowym zachodzie.

Weekend

Drugi dzień świąt ponownie przyniesie pogodę deszczową i pochmurną, przede wszystkim na północy Polski. Na południu padać nie powinno i może pojawić się słońce. Będzie ciepło od 4-5°C na północy i wschodzie, przez 6-7°C, do nawet 11-12°C na południowym zachodzie gdzie chwilowo napłynie cieplejsze powietrze. Wszystko wskazuje na to, że w niedzielę napłynie wyraźnie chłodniejsze powietrze polarnomorskie, na wschodzie termometry pokażą do 2-3°C, a na zachodzie do 4-6°C – tu też może słabo popadać deszcz.

Przysłowie na ten tydzień

Gdy pola zielone, jak się Chrystus rodzi, Wielkanocnym Świętom śnieg pewnie zaszkodzi

Tradycji musi stać się zadość i tegoroczne święta Bożego Narodzenia na pewno nie przyniosą nam zimowej pogody. Zamiast tego będzie bardzo ciepło, a do tego może mocniej powiać wiatr. Pod koniec tygodnia ochłodzi się, lecz temperatury nadal będą oscylować powyżej granicy zera stopni Celsjusza.