Burzowa aura wyładowanie doziemne późnym wieczorem

Za nami gorący, ale i burzowy tydzień. Zgodnie z naszymi zapowiedziami, były miejsca gdzie burze pojawiały się niemal codziennie, lecz były i takie gdzie przez cały tydzień nie spadła ani kropla deszczu. W tym tygodniu znów mocniej popada na południu, zaś przyszły weekend zapowiada się bardzo upalnie.

Poniedziałek

Początek tygodnia zacznie się gorąco, szczególnie na zachodzie i południu kraju, gdzie temperatury wzrosną do 30-31*C, a lokalnie niewykluczone, że i do 32*C. Delikatnie niższe temperatury będą w centrum i na północy, tam od 26*C do 29*C. Możliwe także burze, szczególnie na krańcach południowych, południowo wschodnich oraz na północnym-wschodzie kraju. Od południowego zachodu do Polski zbliży się strefa z opadami deszczu.

Wtorek

Od rana sporo chmur i opadów na południu Polski, strefa ta powoli przemieszczać się będzie na wschód. Będzie też nieco chłodniej do 24-26*C, w pozostałych regionach pogodnie i bardzo ciepło do 28-30*C. W drugiej części dnia w północnej i centralnej części kraju pojawią się burze, które będą mieć charakter stacjonarny.

Środa

W środę wspomniana strefa najprawdopodobniej zaznaczy się jeszcze na południowym wschodzie kraju, gdzie będzie pochmurno i możliwe opady deszczu. W pozostałych regionach sucho i pogodnie, jednak nie wykluczamy, że na krańcach zachodnich oraz na południu mogą pojawić się pojedyncze komórki burzowe. Temperatury od 30-28*C na północy, centrum i zachodzie kraju do 24-27*C na południu i południowym wschodzie.

Czwartek

Słaby front, który przez wtorek i środę wędrował przez południe i wschód Polski zostanie zablokowany przez wyż znad Skandynawii przez co zacznie przemieszczać się w kierunku północno zachodnim. Sporo chmur w pasie od województwa podkarpackiego i lubelskiego po zachodniopomorskie. Bardzo ciepło w centrum, na wschodzie i północy do 29-31*C, zaś na zachodzie do 25-26*C. Bez burz raczej na wschodzie, zaś na zachodzie może zagrzmieć.

Piątek

W piątek przejaśni się na wschodzie, gdzie przez cały dzień powinno być sucho i bardzo słonecznie, zaś na zachodzie w drugiej części dnia mogą pojawiać się burze. W całym kraju bardzo ciepło do 29-31*C, tylko na krańcach zachodnich około 28*C.

Weekend

W sobotę jeszcze cieplej niż w piątek, do naszego kraju zacznie napływać gorące powietrze z południa i południowego zachodu. Na ogół będzie od 30-31*C do 32-33*C lokalnie na zachodzie i południowym zachodzie kraju. Podobnie jak w poprzednich dniach burze mogą pojawić się w dzielnicach zachodnich. W niedzielę temperatury jeszcze wyższe do 33-35*C na zachodzie kraju, na wschodzie nie wiele „chłodniej” do 31-32*C. Z burzami wieczornymi i nocnymi będziemy musieli liczyć się na zachodzie i lokalnie w centrum.

Wykres temperatur maksymalnych w dniach 21-27 lipca
Wykres temperatur maksymalnych w dniach 21-27 lipca

Przysłowie na ten tydzień:

„W lipcowym skwarze w Polsce jak na Saharze”

Przed nami gorący i typowo letni tydzień. Nie zabraknie słońca, wysokich temperatur, pogodnego nieba i burz. Nieco więcej chmur pojawi się na południu i południowym wschodzie kraju, lecz druga połowa tygodnia wynagrodzi brak słońca. Czy ktoś jeszcze pamięta to, że podobno w tym roku miało nie być lata? Pamiętajmy, że nie warto na serio brać wszystkie sensacje pojawiające się w mediach, a śledzić te, które rzetelnie informują o nadchodzącej pogodzie.