Kwitnące krokusy na wiosnę

Miniony tydzień w końcu przyniósł nam zdecydowanie więcej chwil ze słońcem, niż poprzednie dni marca. Jedyny szczegół, którego nam brakowało, to wyższe temperatury. Wygląda na to, że ten tydzień w końcu przyniesie nam upragnione ciepło i to właśnie w Święta Wielkanocne.

Poniedziałek

Niewiele zmieni się w pogodzie w poniedziałek. Nadal będzie pochmurno i z możliwymi lokalnymi opadami deszczu, a na północnym wschodzie deszczu ze śniegiem. Z biegiem dnia chwil ze słońcem będzie coraz więcej. Występować będą również mocniejsze porywy zachodniego i północno zachodniego wiatru. Temperatury wzrosną od 6-7°C na wschodzie i północnym zachodzie, do 8-9°C na południowym zachodzie i miejscami w centrum.

Wtorek

Nieco chłodniej zrobi się we wtorek, gdy wiatr zmieni kierunek na północny i północno zachodni. Wciąż na niebie sporo chmur, które z biegiem dnia będzie zanikać. Pojawią się również przelotne opady deszczu, a na północnym wschodzie deszczu ze śniegiem. Lokalnie wystąpią opady gradu. Na termometrach ujrzymy od 4-5°C na północny, przez 6-7°C miejscami w centrum, do 8°C na krańcach zachodnich.

Środa

Nadal chłodno i z opadami deszczu, które po południu wkroczą do Polski znad Niemiec. Bez opadów do końca dnia na wschodzie. Znów nieco cieplej, od 5-6°C na północy, przez 7-9°C w centrum i na południu. Miejscami na zachodzie i w centrum może być do 10°C.

Czwartek

Front z opadami deszczu zalegać będzie nad centralną częścią kraju i powoli będzie wędrować na wschód Polski. W pozostałych regionach bez opadów, ale z nieco mocniejszymi podmuchami wiatru. Znów chłodniej, od 5-6°C miejscami na północy i północnym zachodzie, przez około 7°C w centrum, do 8-9°C na południowym wschodzie.

Piątek

W piątek rozpoczną się długo oczekiwane zmiany w pogodzie. Za sprawą frontu atmosferycznego zrobi się pochmurno i deszczowo. Front od północnego zachodu wędrować będzie w głąb kraju. Za frontem niebo zacznie się wypogadzać. Znów nieco cieplej – od 6-7°C na wschodzie, przez 8-9°C w centrum, do 10-12°C na zachodzie i południowym zachodzie.

Weekend

W sobotę na wschodzie występować będą jeszcze zanikające opady deszczu, ale szybko powinno się wypogodzić. Do końca dnia w całym kraju zrobi się słonecznie i sucho. W końcu ciepło – od 7-8°C na północnym wschodzie, przez 9-10°C na północy, do 11-13°C w pozostałych regionach i miejscami 14-15°C na zachodzie i południowym zachodzie. Jeszcze więcej słońca i jeszcze cieplej zrobi się w niedziele. W całym kraju temperatura przekroczy 10°C – na krańcach wschodnich temperatura wzrośnie do 11-12°C, w centrum do 14-16°C, a na zachodzie i krańcach zachodnich do nawet 17-19°C.

Przysłowie na ten tydzień:

Marzec odmienia wiatry, deszcz miesza z pogodą, więc nie dziw, jeśli starzy czują go ze szkodą

Nadchodzący tydzień w końcu przyniesie nam wiosenne wartości temperatur, i jakże miłym akcentem wiosny jest to, że stanie się to akurat w Święta Wielkanocne. Jednak zanim do Polski zacznie docierać ciepłe powietrze będziemy musieli przetrwać jeszcze kilka dni z napływem chłodnych mas powietrza.