Ulewa i przelotne opady latem (lipiec i sierpień)

Miniony tydzień zapisał się jako chłodny, a niebo często niebo przykrywały chmury, z których obficie padał deszcz. W nadchodzącym tygodniu niestety nie widać wyraźnego przełomu w pogodzie, po deszczowym początku tygodnia będzie więcej słońca, ale nadal bez wysokich temperatur. 

Poniedziałek

Początek tygodnia przywita nas chmurami i przejaśnieniami, a także opadami deszczu i słabymi burzami. Burze wystąpią od centrum po wschód kraju, tu również niebo często będzie się wypogadzać. Z kolei na zachodzie od rana będzie sporo chmur, które przyniosą również ciągłe opady deszczu. Najmocniej padać będzie dopiero wieczorem i w nocy. W najcieplejszym momencie dnia na termometrach ujrzymy od 20-22°C w centrum i na wschodzie, do 16-18°C na zachodzie.

Wtorek

Od zachodu pojawiać się będą przejaśnienia, ale będą mieć raczej charakter lokalny. W ciągu dnia wystąpią również opady przelotne oraz słabe burze. Przez cały dzień z brzydką i deszczową aurą zmagać się będą mieszkańcy wschodniej i południowej części kraju. W tych regionach kraju opady ustaną dopiero wieczorem. Temperatury niskie, od około 13-14°C w strefie największych opadów, przez 16-18°C w pozostałych regionach. Chwilowo nad południowo wschodniej krańce kraju napłynie cieplejsze powietrze i tu w pierwszej części dnia temperatura zdąży wzrosnąć do 23-24°C.

Środa

W środę nadal będą pojawiać się opady, ale tylko przelotne. Niewykluczone również, że miejscami zagrzmi. Nadal bez wysokich letnich temperatur, ponieważ temperatura maksymalnie wzrośnie do 21-22°C na wschodzie, 18-20°C w centrum i 17°C na zachodzie i północnym zachodzie.

Czwartek

Niewiele zmieni się w pogodzie w czwartek, będzie za to mniej opadów. Te pojawia się tylko na wschodzie oraz miejscami na zachodzie, poza tym sporo pogodnego nieba. Temperatury pozostawią sporo do życzenia, na ogół słupki rtęci zatrzymają się w okolicach 20-22°C, a na północy 17°C.

Piątek

Przez Polskę będzie wędrować kolejny front atmosferyczny, który wkroczy do Polski z północnego zachodu. Z biegiem godzin słabnące opady wędrować będą w głąb kraju. Najdłużej ładna pogoda utrzyma się na południu i południowym wschodzie. Na czele frontu tworzyć się będą burze. Napłynie delikatnie cieplejsze powietrze, które zaznaczy się w całej wschodniej części kraju. W tej części Polski na termometrach ujrzymy przeważnie od 22°C do 23°C, a miejscami do 24°C. Chłodniej na zachodzie i północnym zachodzie, przeważnie około 16-18°C.

Weekend

Koniec tygodnia przyniesie na przemian słońce, chmury i opady oraz słabe burze. Do Polski nadal docierać będzie chłodne powietrze pochodzenia polarnomorskiego. W sobotę przelotne opady i burze występować będą w całym kraju. Temperatury w ciągu dnia wzrosną do 21-23°C na południu i południowym wschodzie oraz 17-19°C w centrum i 16°C na północnym zachodzie. W niedzielę bez zmian, ponieważ nadal będą występować opady przelotne oraz burze, zrobi się za to delikatnie cieplej. Do 21-22°C temperatury wzrosną w całej południowej części kraju, około 20°C będzie na północy, tylko nad samym morzem około 15-16°C.

Wykres temperatur:

wykres

Przysłowie na ten tydzień:

Gdy deszcz przed Janem, po żniwach rolnik jest panem

Niestety zbliżający się tydzień również przyniesie pogodę z częstymi opadami i niezbyt wysokimi temperaturami. Jest jednak ogromny plus tego typu pogody – w przeważającej części kraju nadal występują spore braki wilgoci. Zapowiadane opady na pewno przydadzą się przyrodzie. Sezon urlopowy nadal przed nami, mamy nadzieję, że pogoda dopisze.