Pogodna i ciepła złota jesień, babie lato

Wygląda na to, że lato na dobre spakowało już walizki i ustąpiło miejsca jesieni. Miniony tydzień cieszył nas przede wszystkim słoneczną i ciepłą aurą,  rzadko również padało. W tym tygodniu ma się to zmienić, za sprawą frontów atmosferycznych napływających do Polski z zachodu kontynentu. Wyże, które w ostatnim czasie wpływały na pogodę w naszym kraju przemieszczą się na południe.

Poniedziałek

Nowy tydzień przywita nas niezbyt przyjemną aurą. Niebo będzie zasnute chmurami, z których ma padać deszcz. Najwięcej opadów w pierwszej części dnia będzie na wschodzie, a w drugiej rozpada się na zachodzie kraju. Tam też możliwe silniejsze podmuchy wiatru oraz słabe burze. W centrum także może popadać przelotnie. Chłodno od 13-14*C na zachodzie, przez 15*C w centrum do 16-17*C na wschodzie kraju.

Wtorek

Także może popadać we wtorek, przede wszystkim w centrum, na południu oraz na wschodzie kraju. Po przejściu frontu do Polski zacznie napływać zimne powietrze z północy kontynentu. Będzie niespełna 9-11*C na wschodzie kraju, około 12*C w centrum do 13-14*C na zachodzie. Do tego na wschodzie możliwe silniejsze podmuchy wiatru. Uwaga, ponieważ w nocy z wtorku na środę możliwe przygruntowe przymrozki, przede wszystkim na północym wschodzie kraju.

Środa

Po rześkim poranku temperatura zacznie szybko rosnąć i osiąganie wartości od 12-13*C na wschodzie, około 14-15*C będzie w centru do 16*C na zachodzie. Na zachodzie i północnym zachodzie zaznaczy się front znad Skandynawii, możliwe słabe opady deszczu. W pozostałych regionach bez opadów.

Czwartek

Będzie cieplej niż w poprzednich dniach. Na termometrach zobaczymy przeważnie 16-18*C w części zachodniej, centralnej i południowo wschodniej kraju. Tylko na północy zaznaczy się front atmosferyczny, będzie chłodniej do 12-14*C, silniej powieje i będzie padać deszcz.

Piątek

Nad Skandynawią przechodzić będą kolejne głębokie ośrodki niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi, zaś na południe od Polski ulokują się ośrodki wysokiego ciśnienia. Do naszego kraju zacznie napływać cieplejsze powietrze z zachodu, a temperatury wzrosną maksymalnie do 20*C właśnie w zachodnich dzielnicach. W centrum będzie niewiele mniej do 18-17*C, a na wschodzie około 16*C. Poza południem wszędzie możliwe słabe i przelotne opady. Na wybrzeżu i północy silniej powieje wiatr.

Weekend

Na koniec tygodnia dla odmiany pogoda powinna ulec poprawie, a na pogodę w Polsce zacznie wpływać wyż z południowego zachodu kontynentu, który zacznie sprowadzać cieplejsze powietrze z południowego zachodu. W sobotę temperatury jeszcze niskie od 15-16*C na północnym wschodzie, przez 17-18*C w centrum do 20*C na południu. Gdzieniegdzie możliwe słabe opady deszczu. W niedzielę już cieplej od 17-18*C na północy, do 19-20*C będzie w centrum do 21-22*C na południu i południowym zachodzie. Nie powinno też padać, a na niebie będzie mało chmur.

Prognozowane temperatury w nadchodzącym tygodniu:

Wykres temperatur maksymalnych 22-28 września 2014

Przysłowie na ten tydzień:

„Kiedy wrzesień, to już jesień, wtedy jabłek pełna kieszeń”

W tym tygodniu w pogodzie coś drgnie i do naszego kraju zacznie docierać chłodniejsze powietrze z północy kontynentu. Wyże znad Skandynawii ustąpią miejsca głębokim ośrodkom niżowym, które zaczną mieć wpływ na pogodę w Polsce. Aura zacznie powoli przypominać wcześnie jesienną, lecz na razie nie widać nadejścia większych chłodów.