Opady deszczu w kwietniu
Zdjęcie (pixabay.com)

Nachodzący tydzień przyniesie zdecydowanie więcej chwil z deszczem. Zrobi się też chłodniej, ale na krótko. W weekend znów będzie bardzo ciepło.

Poniedziałek

Początek dnia na zachodzie kraju może przynieść słabe burze i opady deszczu. W pozostałych regionach bez opadów. W drugiej części dnia strefa słabych i umiarkowanych opadów dotrze do centrum, gdzie zaniknie. Zaś od zachodu wkroczy chłodny front atmosferyczny, który uaktywni się po południu, przynosząc gwałtowne burze z silnym wiatrem do 80-90 km/h, ulewami oraz opadami małego gradu. Pod wieczór burze dotrą nad wschodnią część kraju. Temperatura wyniesie od 18-20°C na wschodzie, przez 16-17°C w centrum, do nawet 23-24°C na zachodzie i 25-26°C na południowym zachodzie.

Wtorek

Wtorek przyniesie nam już dużo bardziej rześkie powietrze pochodzenia polarnomorskiego. Opadów deszczu spodziewamy się na południu, a w drugiej części dnia na północnym zachodzie. Słońca raczej mało, gdyż na niebie przewaga chmur. Chłodniej, od 12-13°C na północy, przez 15-17°C w centrum, do 18-20°C na południu.

Środa

Aura podzieli nasz kraj na ciepłe południe, burzowe centrum oraz deszczową północ. Na północy kraju zaznaczy się front atmosferyczny, który od rana przynosić będzie opady deszczu. W drugiej części dnia w pasie od lubuskiego przez łódzkie po częściowo podlaskie i lubelskie wystąpią burze, które ponownie mogą być gwałtowne z ulewnymi opadami deszczu. Przez cały dzień najładniejsza aura wystąpi na południu. Temperatura wyniesie od 10-12°C na północy, około 15-16°C będzie na zachodzie i częściowo w centrum, do 23-24°C na południu i południowym wschodzie.

Czwartek

Kolejne deszczowe fronty atmosferyczne wędrować będą nad Polską. Padać może wszędzie, a najbardziej deszczowe powinny być północne oraz centralne części kraju. Wyraźnie chłodniej, od 11-12°C na północy, przez 13-14°C na zachodzie, 15-16°C centrum i na wschodzie, do 17-18°C na południu.

Piątek

Poranek przyniesie sporo pogodnego nieba, lecz z biegiem dnia chmur będzie przybywać. W całym kraju może popadać przelotnie, a miejscami przejdą burze z deszczem i opadami małego gradu. Raczej chłodno, około 14-15°C, a na południu do 16-17°C.

Weekend

W sobotę wiatr zmieni kierunek na południowy, a to oznacza napływ ciepłych mas powietrza. Więcej chmur i przelotnych opadów tylko na północy. Temperatura wzrośnie od 14-15°C na północy, do 19-20°C na południu. Niedziela przyniesie jeszcze wyższe temperatury, na południu i w centrum termometry poszybują do 25-26°C, z kolei na północy będzie do 20-21°C. W drugiej części dnia mogą przejść burze.

Przysłowie na ten tydzień

Kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy lata i trochę lata

Tegoroczny kwiecień chyba przejdzie do historii pod kątem bardzo wysokich temperatur, ilości słonecznych dni i ogólnie bardzo ładnej aury. Mamy też dobrą wiadomość, wygląda na to, że weekend majowy również przyniesie bardzo ciepłą aurę.