Pierwsze opady śniegu jesienią

Zdecydowana większość listopada minęła pod znakiem ciepłej lub bardzie ciepłej pogody. Było również wietrznie i deszczowo, a o chłodnej odmianie jesieni raczej nie mogło być mowy. Od soboty do Polski zaczęło napływać zdecydowanie chłodniejsze powietrze, które napływać będzie również i w tym tygodniu. Czekają nas zatem liczne akcenty zimowe.

Poniedziałek

Polska znajdować się będzie pod wpływem frontów atmosferycznych związanych z niżem znad Niemiec. Pojawiać się będą opady deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Najwięcej opadów występować będzie na zachodzie kraju, gdzie okresowo może się zabielać. Temperatury wyniosą od około 0°C lokalnie na północnym zachodzie kraju, przez 2-3°C w pozostałych regionach, do 4-5°C na południowym wschodzie Polski.

Wtorek

W nocy z poniedziałku na wtorek fronty przemieszczać się będą na wschód kraju, dlatego też opadów śniegu spodziewamy się od centrum po wschód kraju. Opady w większości będą symboliczne, ale miejscami może popadać mocniej i będzie się robić biało. Najwięcej słońca i przejaśnień na zachodzie kraju, zaś na wschodzie będzie się chmurzyć. Zimno, w całym kraju około 1-3°C, lokalnie może panować słaby mróz do -1°C.

Środa

W środę jeszcze chłodniej. Mróz do -1°C/-2°C wystąpi na północy i północnym wschodzie kraju. W pozostałych regionach będzie około 0-2°C. Sporo słońca na zachodzie kraju, ale tam po południu i wieczorem nasunie się front z opadami deszczu ze śniegiem i śniegu. Na wschodzie od rana pochmurno i tu również popada od deszczu, deszczu ze śniegiem po sam śnieg.

Czwartek

Czwartek w wielu miejscach na wschodzie kraju przywita nas białymi krajobrazami. W ciągu dnia opady śniegu pojawiać się będą w całej wschodniej części kraju, symbolicznie popada również na zachodzie. Na północnym wschodzie pokrywa śniegu po całym dniu opadów może wynieść do 2 cm. Zimno, od -2°C na północnym wschodzie, przez 0°C/-1°C lokalnie na zachodzie i południu, przez 1-3°C w pozostałych regionach.

Piątek

Również w piątek występować będą opady śniegu, najwięcej popada w centrum i na północy kraju. W innych regionach popada raczej symbolicznie. Front powoli przemieszczać się będzie w kierunku zachodnim i północno zachodnim. Wieczorem i w nocy od południowego wschodu wkroczy kolejny front z opadami śniegu. W ciągu dnia do 0°C/-1°C wzrośnie temperatura na wschodzie kraju i krańcach południowych kraju. W pozostałych regionach będzie około 1-3°C, a nad samym morzem będzie do 5-6°C.

Weekend

W sobotę strefa opadów przemieści się bardziej nad centrum kraju. Padać będzie śnieg, deszcz ze śniegiem i sam deszcz. Opady samego deszczu występować będą na krańcach południowo wschodnich, które po południu ponownie przejdą w opady samego śniegu. Wieczorem do zachodnich dzielnic kraju również wkroczy front z opadami śniegu. Temperatura na podobnym poziomie jak w dniach poprzednich wyniesie około 0°C/-1°C na północnym wschodzie, do około 1-2°C w pozostałych regionach i 3-4°C na południowym wschodzie. W niedzielę nieco cieplejsze powietrze napłynie nad zachodnią część kraju, a opady przejdą w opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Na wschodzie nadal występować będą opady śniegu. Przejaśnienia pojawiać się będą w pasie województw centralnych. Na wschodzie temperatura wzrośnie do poziomu 0°C/-1°C, około 1°C będzie na północy, a na zachodzie i południowym zachodzie do 3-4°C.

Przysłowie na ten tydzień

 Jeśli kret w listopadzie jeszcze późno ryje, na Nowy Rok komar wpadnie w bryję.

Nadchodzący tydzień przyniesie nam pogodę na pograniczu jesieni i zimy z lekkim mrozem w części regionów Polski. Pojawią się również opady śniegu, a miejscami będzie się robić biało. Wszystko wskazuje na to, że obecne ochłodzenie potrwa do końca listopada, zaś od początku grudnia ponownie do naszego kraju zaczną docierać fronty z zachodu kontynentu, które sprowadzą ciepłe powietrze.