Kwitnąca leszczyna, to prawie już wiosna
Zdjęcie (pixabay.com)

Za nami kolejny wiosenny tydzień tej zimy, gdy temperatury wyraźnie przekraczały 10 stopni Celsjusza. Pewne jest, że z zapowiadanej na najbliższy czas zimy nic z tego. Wyż rosyjski, który jeszcze na początku zeszłego tygodnia mógł ruszyć na zachód, okazał się zbyt słaby w starciu z niżami atlantyckimi. Dlatego też w tym tygodniu również możemy liczyć na wiosenną pogodę z temperaturami wysoko ponad 10*C. Bardzo prawdopodobne że kończący się luty, okaże się jednym z najcieplejszych w historii pomiarów.

Poniedziałek

Początek tygodnia przywita nas ciepłą i pogodną aurą, za wyjątkiem południowego-wschodu kraju, gdzie może być więcej chmur. Nie spodziewamy się opadów. Temperatury jak najbardziej wiosenne od 7-8*C na wschodzie i w centrum, do 9-11*C na zachodzie. Nieco chłodniej na południu, gdzie pojawi zachmurzenie tam około 6*C.

Wtorek

Tego dnia również nie będzie padać, dodatkowo ma być sporo pogodnego nieba. Dopiero wieczorem zachmurzy się na zachodzie. Nieco chłodniej będzie na wschodzie, gdzie docierać zacznie powietrze ze wschodu kontynentu, tam termometry wskażą około 4-6*C. Na pozostałym obszarze dużo cieplej, do 8-9*C na południu i północnym-zachodzie, zaś na zachodzie i południowym-zachodzie termometry wskażą od 10 do 13*C.

Środa

Na zachodzie kraju zaznaczy się wpływ słabego frontu atmosferycznego, popadać może na krańcach zachodnich oraz na północnym-zachodzie kraju. Poza tym bez opadów i cieplej niż we wtorek. Chłodne powietrze kontynentalne zaznaczy się tylko na północnym-wschodzie Polski, tam do 5-6*C, zaś na pozostałym obszarze do 7-9*C. Najcieplej na zachodzie i południu, wszędzie tam do 10-11*C, lokalnie temperatury mogą być jeszcze wyższe.

Czwartek

Front ze środy przemieszczać się będzie dalej na wschód kraju, niemal we wszystkich regionach spodziewamy się opadów deszczu. Najpóźniej opady dotrą na wschód kraju. Za frontem do Polski docierać będzie ciepłe powietrze, w całym kraju na ogól od 7 do 9*C, tylko na południu i zachodzie cieplej do 10-11*C.

Piątek

W całym kraju będzie sporo chmur, najwięcej przejaśnień pojawiać się będzie na południu. Opadów deszczu spodziewamy się na północy i zachodzie, będą to przeważnie opady słabe. Do Polski zacznie napływać jeszcze cieplejsze powietrze z południa kontynentu, w górach pojawi się halny. Tego dnia słupki rtęci wskażą od 9-10*C na północy, do 11-13*C na pozostałym obszarze, nie wykluczamy, że na południu będzie jeszcze cieplej do 15*C.

Weekend

Przyszły weekend również zapowiada się jako bardzo ciepły, a temperatury mogą okazać się rekordowe. Do Polski docierać będzie powietrze z południa kontynentu. Zarówno w sobotę jak i niedzielę sporo chmur, zaś opady będą pojawiać się w centrum i na północy kraju. W sobotę termometry pokażą od 8-9*C na północy, około 10-12*C będzie w centrum, zaś na południu do 13-14*C. Niedziele również zapowiada się bardzo ciepła do 14-15*C termometry wskażą na południu.

prognoza tygodniowa 23 luty -2 marzec
Wykres temperatur w dniach 23 lutego – 2 marca

Wydaje się, że zima na dobre się spakowała i zabrała swoje walizki. Także ten tydzień, podobnie jak poprzednie zapowiada się bardzo ciepło i wiosennie. Nie zapominajmy, że wciąż jest luty i równo rok temu zima pokazywała swoje mroźne i śnieżne oblicze, nawet w połowie marca przynosząc ogromne śnieżyce i zamiecie. Na razie jednak nie widać zmian i miejmy nadzieję, że ciepła zima nie odbije się nam zimną wiosną.

Przysłowie na ten tydzień:

„Na święty Maciej (24 luty) lody wróżą długie chłody, a gdy płyną już strugą, to i zimy niedługo”