Zaawansowana jesień, drzewa gubią liście
Zaawansowana jesień, drzewa gubią liście

W nadchodzącym tygodniu czeka nas przyjemna odmiana w pogodzie, gdyż zrobi się cieplej, a do tego częściej będzie wyglądać słońce. Z większą ilością chmur i opadów będą musieli się zmierzyć mieszkańcy północnej części kraju. Niestety w tym roku „złota jesień” potrwa bardzo krótko.

Poniedziałek

W poniedziałek za sprawą frontu atmosferycznego do południowych dzielnic kraju dotrze ciepłe powietrze. W pozostałych regionach chłodniej, a do tego pochmurno, a miejscami na wschodzie oraz północy deszczowo, będą to przede wszystkim opady słabej mżawki. Temperatura wzrośnie od 5-6°C na północnym wschodzie, przez 7-8°C na północy, do około 9-10°C w centrum, do nawet 15-17°C na południu.

Wtorek

Wtorek zapowiada się bardzo ciepło dla mieszkańców południowego wschodu kraju, w pozostałych regionach będzie chłodniej, ale nie powinno być zimno. Ciepłe powietrze sprowadzi nam niż, który znajdzie się nad Polską. Zrobi się także deszczowo, szczególnie na północ od linii Dolnego Śląska po Podlasie. W pozostałych regionach do wieczora nie powinno padać, powinno też być słonecznie, ale wietrznie. Temperatura wzrośnie od 9-11°C na północy i zachodzie, przez 15-17°C w centrum, do 18-20°C miejscami na południowym wschodzie.

Środa

W środę po przejściu frontu ponownie zrobi się chłodniej oraz wietrznie. Miejscami też przelotnie popada deszcz. Najwięcej chmur przez większą część dnia na wschodzie kraju. Temperatura wyniesie od 7-8°C na północy oraz wschodzie, do 9-10°C w pozostałych regionach.

Czwartek

W czwartek więcej chmur i opadów na zachodzie, z kolei na wschodzie pochmurno, ale z przejaśnieniami. Temperatura wzrośnie do 7-8°C na wschodzie i około 8-9°C na zachodzie.

Piątek

Do Polski ponownie zacznie docierać cieplejsze powietrze z południa kontynentu. Nie zabraknie opadów, które występować będą głównie na północy kraju. W pozostałych regionach bez opadów, a miejscami na południu dodatkowo wyjrzy słońce. Temperatura wzrośnie od 8-9°C na wschodzie, do 12-13°C na zachodzie.

Weekend

W sobotę na pogodę w Polsce wpływać będzie niż znad Skandynawii. Będzie padać, szczególnie na północy oraz północnym wschodzie, w pozostałych regionach opady przelotne na przemian ze słońcem. Zrobi się także wietrznie, ale będzie ciepło, od 7-8°C na północnym wschodzie, przez 9-11°C w centrum, do 12-13°C na krańcach zachodnich. W niedzielę nie odpoczniemy od deszczu, ale będą to opady raczej przelotne. Wiat powinien być słabszy, zrobi się nieco chłodniej, od 7°C na krańcach wschodnich, przez 8-9°C w centrum, do 10-11°C na zachodzie i południowym zachodzie.

Przysłowie na ten tydzień

Liść na drzewie mocno trzyma, nie tak prędko przyjdzie zima

W nadchodzącym tygodniu czeka nas zmiana cyrkulacji powietrza, gdyż zamiast powietrza arktycznego czy kontynentalnego częściej docierać będzie powietrze pochodzenia morskiego z kierunków zachodnich. Zrobi się też nieco cieplej, ale nie unikniemy opadów i silniejszego wiatru. Wszystko wskazuje na to, że początek listopada przyniesie ochłodzenie, silniejszy wiatr i opady deszczu.