Jesienna aura, opady deszczu ze śniegiem

Pogoda w nadchodzącym tygodniu nie będzie należeć do przyjemnych. Przez Polskę bardzo często wędrować będą fronty atmosferyczne, które przynosić będą coraz cieplejsze powietrze, silny wiatr i opady deszczu. Czeka nas zatem typowa chlapa. Czy zima jeszcze wróci do Polski?

Poniedziałek

Od rana na zachodzie występować będą opady deszczu, które dosyć szybko rozprawią się z pokrywą śnieżną. Front do południa przemieści się nad wschód kraju, ale tu poza deszczem padać będzie deszcz ze śniegiem oraz sam śnieg. Uwaga, gdyż w całym kraju panować będą bardzo trudne warunki na drogach, ponieważ opady z racji dużego wymrożenia gruntu będą zamarzać. Zrobi się wyraźnie cieplej, do 5-7°C wzrośnie temperatura na krańcach zachodnich, około 2-3°C pokażą termometry w centrum, a na wschodzie może nadal pojawiać się słaby mróz do -1°C, a na południowym wschodzie do -2°C.

Wtorek

Wtorek będzie kolejnym dniem z chmurami i frontami atmosferycznymi. Tym razem opady deszczu wystąpią w całym kraju, tylko lokalnie na wschodzie i północnym wschodzie może padać deszcze ze śniegiem. Jeszcze rano mróz wystąpi na krańcach wschodnich, lecz z biegiem godzin temperatura zacznie wzrastać i na termometrach zobaczymy do 1°C, im dalej na zachód tym cieplej. W centrum temperatura wzrośnie do 3-5°C, a na zachodzie do 7-8°C. W całym kraju, za wyjątkiem krańców południowych pojawią się mocniejsze porywy wiatru.

Środa

Nie odpoczniemy od opadów również w środę, gdy kolejny front atmosferyczny przewędruje przez nasz kraju. Będzie pochmurno, deszczowo i wietrznie, ale bardzo ciepło. W całym kraju temperatura wyraźnie wzrośnie ponad 0°C. Na wschodzie kraju temperatura wzrośnie do 3-4°C, w centrum do 5-6°C, a na zachodzie do 8-9°C. Uwaga również na silne porywy wiatru, które na północy kraju dojdą do 70-80 km/h, w pozostałych regionach powieje słabiej.

Czwartek

Opady, silny wiatr zdominują również pogodę w czwartek. Opady mogą wystąpić w całym kraju. Niestety będzie też silnie wiać, a podmuchy wiatru dochodzić będą do 60-70 km/h. Jeszcze cieplejsze powietrze dotrze do Polski, na południu i południowym zachodzie temperatura może wzrosnąć do 10-12°C, w centrum będzie około 8-9°C, a na wschodzie i północy do 5-6°C.

Piątek

Zrobi się chłodniej, gdyż do Polski napłynie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Temperatura wzrośnie na ogół do 4-5°C, a na zachodzie do 6-7°C. Pojawiać się będą opady deszczu, które występować będą na północy, zachodzie i południu kraju.

Weekend

W sobotę ponownie zacznie napływać cieplejsze powietrze, temperatura znów wzrośnie 10°C. Na północy i wschodzie kraju będzie do 6-7°C, w centrum do 8-9°C, a na południu i południowym zachodzie do 10-11°C. W niedzielę przez Polskę przewędruje kolejny front z opadami deszczu, zrobi się wietrznie i ponownie chłodniej. Na południu temperatura wzrośnie do 6-7°C, a na północy do 3-4°C.

Przysłowie na ten tydzień

Styczeń rok stary z nowym styka, czasem zimnem do kości przenika, czasem w błocie utyka

Nadchodzący tydzień przyniesie nam diametralną zmianę w pogodzie, którą dyktować będą kolejne fronty atlantyckie wędrujące przez nasz kraj. Za frontami napływać będzie dużo cieplejsze powietrze, a opady śniegu przejdą w opady deszczu. Niestety do końca tygodnia wysokie temperatury i opady deszczu, wraz z silnym deszczem spowodują całkowite roztopienie pokrywy śnieżnej. Czy zima do nas wróci? Niestety na zimę będziemy musieli trochę poczekać, najprawdopodobniej do końca pierwszej dekady lutego.