Ciepły i słoneczny dzień
Zdjęcie (pixabay.com)

Za nami bardzo ciepły tydzień, który przyniósł temperatury ponad 30*C, masę słońca oraz groźne burze. Można więc powiedzieć, że każdy znalazł coś dla siebie. Niestety wysokie temperatury nie zostaną z nami na długo. Już od środy do Polski ponownie zacznie napływać chłodniejsze powietrze z północy, będzie też padać deszcz. Czekają nas także bardzo zimne noce, z temperaturami spadającymi do 2-3*C.

Poniedziałek

Nadal bardzo ciepło, na wschodzie temperatury mogą dochodzić do 27-28*C, miejscami może być jeszcze cieplej. Delikatnie niższe temperatury w centrum i na zachodzie, tam do 26*C i 25*C. Od rana sporo chmur w całej wschodniej części kraju, a także pojawiać się mogą burze. W ciągu dnia burz należy się spodziewać od województwa dolnośląskiego po podlaskie aż po wschód kraju.

Wtorek

Niestety to będzie ostatni tak ciepły dzień. Najwyższe temperatury wciąż panować będą na wschodzie i południu Polski, wzrosną do 27-28*C, w centrum będzie około 25-26*C, chłodniej na zachodzie tam do 23-24*C. Wieczorem na krańcach północnych zaznaczy się chłodniejsze powietrze z północy. Burz możemy spodziewać się wszędzie poza północnymi dzielnicami kraju.

Środa

W środę nasz kraj zostanie podzielony na chłodniejszą, ale pogodniejszą północ oraz cieplejsze i deszczowe południe. Najwięcej deszczu spodziewamy się na styku dwóch mas powietrza, a więc od województwa lubuskiego po mazowieckie i lubelskie. Dodatkowo na południu mogą pojawić się burze. Wyraźnie chłodniej niż w poprzednich dniach. Tam gdzie opadów najwięcej temperatury nie wzrosną ponad 14-15*C. Na północy będzie około 18-20*C, zaś na południu może być jeszcze do 23-24*C.

Czwartek

Strefa opadów zostanie zepchnięta na południe kraju, za opadami do Polski zacznie napływać coraz chłodniejsze powietrze z północy. Niskie temperatury wynagradzać nam będzie pogodne niebo, jednak północny wiatr może być dosyć nieprzyjemny. Najzimniej na krańcach południowych, gdzie będzie sporo chmur i opadów – termometry pokażą tam około 9-11*C. W pozostałych regionach niewiele cieplej około 13-16*C, najwyższe wartości pojawią się na zachodzie do 17-18*C.

Piątek

Sporo pogodnego nieba na zachodzie kraju, w pozostałych regionach może się chmurzyć, a także padać deszcz. Na wschodzie kraju nie wykluczone, że pojawią się burze. Zimno od 14-15*C w centrum, do 16-17*C na wschodzie i do 18-19*C maksymalnie na zachodzie kraju.

Weekend

W sobotę bez zmian w pogodzie, nadal zimno, ale całkiem pogodnie. Po południu wzrost zachmurzenia do wystąpienia opadów deszczu, które miejscami mogą być mocniejsze. Nadal chłodno od 16-17*C do 19-21*C. W niedzielę niestety nie dojdzie do zmiany pogody, nadal wpływać na nią będzie wyż z północy kontynentu. Temperatury wyrównane od 17*C do 22*C. Pojawią się też przelotne opady, a także burze.

temperatury 26 maja - 1 czerwca

Przysłowie na ten tydzień:

„Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody, często naśladuje”

Przed nami chłodny tydzień, gdy ponownie do naszego kraju napływać będzie chłodne powietrze. Nie wykluczone, że miejscami na północy pojawią się słabe przygruntowe przymrozki. W prognozach długoterminowych na razie nie widać wyraźniejszego ocieplenia.