Ciepła i słoneczna jesień

Ostatni tydzień września przyniósł wyraźny powiew jesiennej pogody. Miejscami pojawiły się również przymrozki, a dni – szczególnie na wschodzie – były pochmurne oraz chłodne. W nadchodzącym tygodniu spodziewamy się wciąż suchej, ale cieplejszej aury.

Poniedziałek

W poniedziałek na pogodę w Polsce wpływać będzie wyż znad Litwy, który sprowadzać będzie chłodne powietrze ze wschodu kontynentu. Najwięcej słońca i najcieplej będzie na zachodzie, z kolei na wschodzie bardziej pochmurnie i niewykluczone symboliczne opady deszczu. Na termometrach ujrzymy od 14-15°C na wschodzie, do 20-21°C na krańcach zachodnich.

Wtorek

Wyż nad Litwy przemieści się nad północy wschód Polski. Nadal bez opadów i pochmurno w większości regionów kraju. Najwięcej pogodnego nieba tylko na krańcach zachodnich. Zrobi się chłodniej, około 14°C będzie na wschodzie i w centrum, a na krańcach zachodnich do 18-19°C.

Środa

Wyż przemieści się nad Ukrainę oraz Rumunię, co spowoduje, że do całego kraju zacznie docierać cieplejsze powietrze. Na niebie sporo niegroźnych chmur, z których nie powinno padać. Temperatura wyniesie od 16-17°C na wschodzie, przez 19-20°C w centrum, do 21-23°C na południowym zachodzie.

Czwartek

Nadal pogodnie i ciepło będzie w czwartek, ale za to zrobi się wietrznie, za sprawą układów niskiego ciśnienia wędrujących nad Skandynawią. Więcej chmur zaznaczy się tylko na północy oraz zachodzie kraju. Na termometrach przyjemne wartości, od 17-18°C na północnym wschodzie, do 23-24°C na zachodzie i południowym zachodzie.

Piątek

Najbardziej wietrznie zapowiada się ostatni dzień września. Nad morzem powieje do 70 km/h, a w głębi kraju około 50 km/h. Na północy możliwe słabe opady deszczu. Ciepło, od 16-17°C na północy, do 23-24°C na południu.

Weekend

W sobotę aura powinna się uspokoić. Na ogół będzie pochmurno, a opady deszczu spodziewane są tylko na krańcach północnych. Chłodniejsze masy powietrza zaznaczą się na północy oraz częściowo w centrum, gdzie będzie około 16-17°C. Z kolei na krańcach południowych i południowo wschodnich może być do 22°C. W nocy z soboty na niedzielę wędrować będzie front z opadami deszczu. W ciągu dnia zaznaczać się będzie jeszcze w centrum oraz na wschodzie kraju. Zrobi się chłodniej, w strefie opadów do 13-14°C, na zachodzie, północy oraz w centrum do 16-17°C, a na krańcach południowo wschodnich do 20-21°C.

Przysłowie na ten tydzień

Jeśli wrzesień będzie suchy, październik nie oszczędzi nam pluchy

Nadchodzący tydzień minie przede wszystkim pod znakiem suchej i ciepłej aury. W drugiej połowie tygodnia zrobi się wietrznie, ale nadal będzie ciepło – z temperaturą przekraczającą 20 stopni Celsjusza. Opadów spodziewamy się dopiero pod koniec tygodnia.