Śnieg i mróz, bezchmurna pogoda

Miniony tydzień przyniósł nam jesienną, a właściwie wiosenną pogodę. Było dużo słońca, a temperatury przekraczały nawet 10 stopni Celsjusza. Wygląda na to, że godziny jesiennej pogody są policzone, ponieważ w najbliższych dniach zrobi się naprawdę zimno.

Poniedziałek

Zmiany w pogodzie od paru dni czują mieszkańcy północno wschodniej części kraju, a w poniedziałek chłodniej zrobi się już w całym kraju. W nocy przez Polskę przewędruje chłodny front atmosferyczny, za którym zacznie spływać mroźne powietrze z północy. W ciągu dnia będzie pochmurno, a do tego pojawiać się będą przelotne opady deszczu, które na północy przechodzić będą w opady śniegu. Maksymalnie na termometrach ujrzymy od 4-5°C na północy, przez 7-9°C na południu i do 11°C na południowym zachodzie Polski. Uwaga, gdyż z każdą kolejną godziną będzie się robić coraz chłodniej.

Wtorek

Nad Skandynawią rozbuduje się wyż, który zacznie sprowadzać jeszcze mroźniejsze powietrze. Chmury i opady pojawiać się będą jeszcze na krańcach zachodnich i południowych, natomiast w pozostałej części Polski będzie pogodnie. Zrobi się zimno, w najcieplejszym momencie dnia na wschodzie kraju zobaczymy do -2/-3°C, w centrum będzie około -1°C, a na zachodzie i południowym zachodzie jeszcze na plusie – do 5-7°C.

Środa

Zimne powietrze rozleje się po całym kraju. Więcej chmur w centrum i na zachodzie, tu też może słabo poprószyć. Poza tym na ogół będzie pogodnie i bardzo słonecznie. Na termometrach ujrzymy od -3/-4°C na wschodzie, przez około -2°C w centrum, do około 0/1°C krańcach zachodnich.

Czwartek

Wciąż bardzo pogodnie oraz mroźno. Więcej chmur pojawi się na południu kraju, gdzie dodatkowo może słabo poprószyć śnieg. Temperatury coraz niższe, od -5/-6°C na wschodzie, przez -3/-4°C w centrum, do około 0/-1°C na zachodzie.

Piątek

Piątek, a więc pierwszy dzień nowego roku nie przyniesie zmiany w pogodzie. Będzie mroźno w całym kraju, więcej chmur tylko na południowym wschodzie, gdzie niewykluczone również słabe opady śniegu. Największy mróz ponownie na wschodzie, gdzie na termometrach ujrzymy od -5/-7°C na wschodzie, przez -3/-4°C w centrum, do około -1/-2°C na zachodzie.

Weekend

Również weekend zapowiada się mroźnie, ponieważ na pogodę nadal wpływać będzie wyż znad wschodu Europy. Mróz wyniesie od -7°C na wschodzie, do około -2/-3°C na zachodzie. W niedzielę nad południowe dzielnice kraju nasunie się front atmosferyczny, który przyniesie opady śniegu. Nadal bardzo zimno, od -8°C na wschodzie, do -3°C na południowym zachodzie.

Styczeń rok stary z nowym styka, czasem zimnem do kości przenika, czasem w błocie utyka.

Nadchodzący tydzień przyniesie nam zdecydowane uderzenie zimowej pogody. Szkoda jednak, że niskim temperaturom nie będą towarzyszyć opady śniegu. Te mogą pojawić się dopiero pod koniec tygodnia. Niestety wysokie temperatury, które utrzymywały się w ostatnich dniach mogą spowodować, że przyroda może źle znieść tak nagły spadek temperatury.