Śnieg i las

Świąteczny tydzień przyniósł nam na początku iście wiosenną aurę, ale w drugi dzień świąt do Polski wkroczyła zima i wszędzie zapanowały całodobowe mrozy i niemal wszędzie opady śniegu. Nowy tydzień początkowo nie przyniesie nam większych zmian, mróz będzie jeszcze większy, a opadów będzie mniej. Pod koniec tygodnia jednak czeka nas ocieplenie.

Poniedziałek

Jutro najzimniejszymi regionami naszego kraju będzie wschód i północny wschód, gdzie spodziewamy się mrozu na poziomie -7/-8 stopni. W centrum będzie -4/-5*C, zaś na zachodzie najcieplej, do -2, -1 stopnia. Słabe opady śniegu możliwe są na krańcach wschodnich, na Pomorzu oraz na południu kraju. W górach może popadać mocniej. Niemal w całym kraju możliwe są przejaśnienia i rozpogodzenia. Wiatr słaby.

Wtorek

We wtorek zanikające opady śniegu na południu, na pozostałym obszarze słonecznie, tylko na południowym wschodzie może się chwilami chmurzyć. Będzie bardzo zimno, od -10 stopni na wschodzie, przez -6/-8 w głębi kraju, do -2/-3*C na zachodzie. Wiatr słaby.

Środa

W sylwestra zacznie się ocieplać i wejdą opady, a popada na zachodzie i północnym zachodzie. Będą to opady deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. Najzimniej na wschodzie, do -7/-8 stopni, ale w głębi kraju już znacznie cieplej, do -5/-1 stopnia. Najcieplej na zachodzie i północnym zachodzie, gdzie spodziewamy się +1 stopnia. Wiatr ciągle słaby.

Czwartek

Nowy Rok przywita Nas ociepleniem już niemal wszędzie, przymrozek na poziomie -1/0 stopni możliwy jeszcze na południu i południowym wschodzie, a na pozostałym obszarze na ogół od 1 do nawet 4 stopni powyżej zera. Słaby deszcz i deszcz ze śniegiem popada w centrum, na południowym zachodzie i wschodzie. Wszędzie pojawi się stratus.

Piątek 

Piątek jeszcze cieplejszy. 0 stopni będzie tylko w rejonach podgórskich, zaś na pozostałym obszarze od 2 do 5-6 stopni. Z północy przywędruje do Nas aktywny front atmosferyczny z intensywnymi opadami na ogół deszczu, choć na południu i wschodzie mogą to być opady deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Wiatr nieco przybierze na sile, w całym kraju powieje umiarkowanie, lokalnie mocniej, do 40-45 km/h.

Weekend

Sobota minie pod znakiem opadów każdego rodzaju w całym kraju. Termometry pokażą od 0 stopni w rejonach podgórskich, do 3-4 na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany i silny, do 50 km/h, a na północy do 60. W niedzielę ochłodzi się do 0/-1 stopnia na wschodzie i południu, gdzie opady przejdą w śnieg, zaś na pozostałym obszarze termometry pokażą 2-3 stopnie i będzie padał deszcz oraz deszcz ze śniegiem. Wiatr już słabszy, tylko lokalnie może powiać mocniej, w porywach do 40 km/h.

Prognozowane temperatury w nadchodzącym tygodniu:

28.4.01

 

Przysłowie na ten tydzień:

„Dzień sylwestrowy, pokaże czas lipcowy”

Nadchodzący tydzień początkowo przyniesie nam pogodę prawdziwie zimową, jednak od Sylwestra zacznie się ocieplać i pod koniec tygodnia w całym kraju czeka nas odwilż. W pierwszej części tygodnia zwłaszcza na wschodzie i północnym wschodzie mróz w ciągu dnia będzie bardzo duży, zaś nocą jeszcze większy, temperatury mogą spaść nawet do -15 stopni i niżej. Radzimy więc uważać na te niskie temperatury i nie przebywać zbyt długo na dworze.