Ciepły wrzesień, dużo słońca i błękitnego nieba

Można powiedzieć, że wrzesień kończy się bardzo przyzwoicie. O ile pięć dni temu zafundował nam przymrozki i opady deszczu, tak w ostatnich pogodę zdominowało błękitne niebo, leniwe obłoki oraz słońce. W tym tygodniu na pogodę wpływać będą kolejne ośrodki wysokiego ciśnienia, które będą blokować wędrówkę frontów atmosferycznych.

Poniedziałek

Kopia pogody z niedzieli, w całym kraju dużo słońca i przyjemnych temperatur. Większe zachmurzenie ponownie możliwe na północy i tam temperatura może wzrosnąć do 16-17*C. Na ogół będzie od 18-19*C na wschodzie, przez 20*C w centrum i na południu, do 21*C na zachodzie.

Wtorek

Wyż znad Skandynawii zacznie powoli przemieszczać się na południe. Oznaczać to będzie napływ mas powietrza z północy i wschodu kontynentu, a co za tym idzie możliwość wystąpienia stratusa. Pojawią się ponownie chłodne noce, przede wszystkim na wschodzie kraju, temperatura będzie spadać do 3-4*C. We wtorek zachmurzenie większe, sporo chmur w centrum kraju, a na zachodzie nie wykluczamy słabych opadów. Będzie także chłodniej. Od 19-20*C na południu i południowym zachodzie, przez około 15-17*C w centrum i na północy.

Środa

W środę mało aktywny front atmosferyczny nasunie się nad zachód Polski. Spodziewamy się wystąpienia burz, z ulewnymi opadami i miejscami silniejszymi porywami wiatru. W pozostałych regionach bez opadów, ale pochmurno. Najwięcej przejaśnień na północy. Temperatury będą niższe za sprawą napływu powietrza ze wschodu kontynentu. I tak na wschodzie kraju około 13-14*C, w pasie województw centralnych 15-17*C, do 20-21*C na zachodzie.

Czwartek

Wspomniany wyż znad Skandynawii przemieści się w czwartek nad Białoruś, skąd w dalszym ciągu sprowadzać będzie rześkie powietrze do Polski. Opady jeśli wystąpią to na krańcach południowych i południowo zachodnich. Większego zachmurzenia spodziewamy się na południu i południowym wschodzie. Poza tym sporo przejaśnień i pogodnego nieba, ale będzie chłodno –  od 13-14*C na wschodzie, przez 15-17*C w centrum do 18-20*C na zachodzie.

Piątek

W dalszym ciągu do Polski napływać będzie chłodne powietrze pochodzenia kontynentalnego. Opady wystąpią tylko na krańcach południowych, poza tym bez opadów, ale możliwy niechciany stratus. Największe szanse na pojawienie się zachmurzenia na południu i południowym wschodzie kraju. Temperatury wyniosą od 13-15*C na wschodzie, przez 16-17*C w centrum, do 18-19*C na zachodzie kraju.

Weekend

Zarówno w sobotę jak i niedzielę pogoda niewiele się zmieni i będzie zbliżona do tej z poprzednich dni. Zachowa się podział na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód, ale także musimy się liczyć z możliwością wystąpienia stratusów. W sobotę temperatury wyniosą od 14-15*C na wschodzie do 19-20*C na zachodzie i południowym zachodzie. W niedzielę bez większych zmian: od 15-16*C na wschodzie do 19-20*C na zachodzie.

Prognozowane temperatury w nadchodzącym tygodniu:

Wykres temperatur w dniach 29 września - 5 października

Przysłowie na ten tydzień:

„Gdy październik ciepło trzyma, zwykle mroźna bywa zima”

W nadchodzącym tygodniu czeka nas pogodowa monotonia. Aurę nad naszym krajem zdominują wyże znad Skandynawii i wschodu Europy. Do Polski zacznie docierać chłodniejsze powietrze, oznaczać to będzie rześkie poranki i chłodne noce, ze spadkami temperatur do 3-4*C. Nie wykluczamy, że miejscami będzie chłodniej i pojawią się przygruntowe przymrozki. W drugiej połowie tygodnia chłodne noce pojawią się także w zachodniej części kraju. Pamiętajmy też, że wyżowa pogoda jesienią oraz zimą nie zawsze oznacza pogodnego nieba, gdyż w chłodnych i wilgotnych masach bardzo często występują stratusy, które skutecznie mogą przykryć niebo i obniżyć prognozowane wartości temperatur, nawet o 4-5*C!